Teleskop Jamese Webba

Úžasný nový teleskop Jamese Webba v hodnotě 245 miliard korun má méně paměti než iPhone

  • Podle odborníků drahý dalekohled využívá pouze 68GB úložiště
  • To je mnohem nižší kapacita, než jakou najdeme v telefonu iPhone SE

Nejdražší astronomický teleskop všech dob poslal nedávno na Zemi první barevné snímky. Ukazují několik galaxií a zachycují, jak vypadal vesmír nedlouho po svém vzniku, tedy před více než 13 miliardami let. Odborníci americké Národní agentury NASA i amatérští astronomové neskrývají nadšení. Tvrdí, že díky novému teleskopu lidstvo dohlédne tam, kam nikdy předtím a že nám Webb pomůže zodpovědět otázku, jestli jsme ve vesmíru sami.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop dostal vědce do kolen, nový snímek vesmíru je na hranici fyzikálních zákonů


Webbův teleskop zaostává ze levným iPhonem

Teleskop Jamese Webba posílá na Zemi působivé fotografie, ale neméně zajímavá je také jeho výbava. Podle odborného webu Techradar je drahý dalekohled překvapivě vybaven pouze 68GB úložištěm (jedná se o solid-state disk), což je mnohem nižší kapacita, než jakou najdeme třeba u telefonu Apple iPhone SE se 128 GB.

I když Webb s přehledem překonává skromné ​​2 GB využívané Hubbleovým teleskopem (předchozí špičkový dalekohled na světě), není to prakticky nic ve srovnání s tím, co je dnes v obchodech nabízeno běžným spotřebitelům. Je nicméně důležité si uvědomit, že je prakticky nemožné porovnávat hardware, který funguje v hlubokém vesmíru a ten, který slouží lidem na Zemi.

Časem se kapacita SSD sníží

Dalekohled Jamese Webba se již nějaký čas nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc, kde se musí potýkat se smrtící vesmírnou radiací a velmi nízkou rychlostí internetu.

A co víc, NASA očekává, že se jeho úložný prostor po 10 letech kvůli opotřebení výrazně sníží. Jak konec konců uvádí Techradar, i údaj o 68 GB může být přehnaný, protože tři procenta úložiště jsou podle všeho vyhrazena pro inženýrská a telemetrická data a přibližně za 10 let vlivem přepisování a enormní zátěže kapacita SSD úložiště klesne přibližně na 60 GB.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Sun, Techradar

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Taky ho nestavěli dneska ale paměť tam daly před lety a určitě to byla jedna z těch co patří mezi ty co mají delší výdrž a vysokou spolehlivost určitě nepoužíjí model který má velkou kapacitu ale je to model co se dostal teprve do prodeje a po půl roce zjistí že má vady a stejně data jsou do NASA tak nepotřebuje terabajty na ukládání stejně je mimo dosah a když se rozbije tak se k disku nikdo nedostane aspoň zatím

  2. Pokud vím a vím tak SE 2022 Má základ 64gb.. Tenhle článek je dost mimo.

Comments are closed.