Webbův teleskop

Webbův teleskop dostal vědce do kolen, nový snímek vesmíru je na hranici fyzikálních zákonů

  • Webbův teleskop znovu zaostřil a senzace je na světě
  • Kvalita fotografie překvapila i samotné pracovníky NASA

Blížíme k jednomu z nejočekávanějších momentů v historii astronomie, který se, jak mnozí doufají, významně zapíše do dějin. V úterý 12. července totiž budou zveřejněny první vědecké snímky a spektroskopická data, která pořídí teleskop Jamese Webba.


Nepřehlédněte: Důležité upozornění pro všechny majitele Androidu: Okamžitě z telefonu smažte tyto aplikace!


Má odhalit nové planety i skrytý život

Ještě předtím se ale společně můžeme podívat na úžasnou fotografii z kalibračního testu, resp. nástroje zvaného Fine Guidance Sensor (FGS). Stejně jako v předchozím případě i tentokrát máme co dočinění se snímkem, který je na samé hranici možného. Americká vesmírná agentura k němu uvádí, že patří mezi nejhlubší snímky vesmíru, jaké kdy byly pořízeny. Mimochodem, je složena ze 72 expozic realizovaných během 32 hodin.

Několik dní stará fotografie ukazuje neuvěřitelný potenciál kosmické observatoře. Výsledná testovací fotka fotografie je perfektně ostrá. Zaostřeno podle vědců bylo tak detailně, jak jen to fyzikální zákony dovolují. První barevné obrázky v maximální kvalitě budou odhaleny příští týden, konkrétně v úterý 12. července, ale už z ochutnávky je patrné, že se máme na co těšit.

Najde mimozemský život?

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares
10 komentářů
  1. Všechna čest takovému aparátu, snad jim ho tam nikdo neukradne.

  2. takhle to vyfotim z půdy na mobil když pridám appku s efekty😃

  3. Jako já nevím mně to přijde jako jakákoliv fotka co udělám během 5 minut ve Photshopu. Ale pro astronomické kruhy to bude asi bomba

  4. Zatím žádná sláva… Jsem zvědavý na jiné a hlavně lepší snímky. Tedy jestli vůbec nějaké jsou.

    1. Ja kdyz prepnu na telefoto a nocni rezim. To jsem zvedavej, co James Web vytahne.

  5. Myslím, že foto z Weeba nebude pro laickou veřejnost žádná bomba jako tomu bylo u Hubbla. Pracuje převážně v infračerveném oboru a data z něho budou zajímat hlavně vědce.

Comments are closed.