Poseidon

Úžasný nález archeologů: Našli ztracený Poseidónův chrám, který před tisíci lety zničila vlna tsunami

  • Vědci našli u pobřeží Řecka Poseidónovu svatyni
  • Výzkum naznačuje, že chrám mohla zlikvidovat vlna tsunami

Archeologové objevili chrám zasvěcený Poseidónovi, který byl považován za dávno ztracený poté, co Řecko v minulosti zasáhla série tsunami. Jeho poloha údajně odpovídá oblasti, o níž se před 2000 lety zmiňoval ve svých spisech starořecký historik Strabón. Svatyně se nachází nedaleko Samikonu, starověké vesnice na řeckém poloostrově Peleponés.


Nepřehlédněte: Fotograf během bouře zachytil něco neuvěřitelného. Vyfotil, jak z vody vystupuje bůh Poseidón


Archeologové objevili Poseidónův chrám

Podle dostupných zpráv stavba z šestého století před naším letopočtem byla asi 30 metrů široká, nejméně 90 metrů dlouhá a měla dva metry tlusté kamenné zdi. Objekt se skládal z předsíně typické pro tehdejší chrámy, zadní komory a zvláštní místnosti věnované božstvu.

Poměrně neobvyklá je podle příspěvku Rakouského archeologického institutu přítomnost mramorového perirrhanterionu neboli umyvadla na vodu, které se v archaickém období používalo ve svatyních k rituálnímu omývání.

„Tento objev umožňuje nový pohled na politický a ekonomický význam (náboženské spolupráce) trifylských měst v 6. století př. n. l., pro něž Poseidónova svatyně v Samikonu tvořila centrum jejich náboženské a etnické identity,“ píší vědci.

Oblast, kde byly pozůstatky chrámu nalezeny, je známá díky skupině tří velkých kopců obklopených lagunami a pobřežními bažinami. „Výsledky našich dosavadních výzkumů naznačují, že vlny otevřeného Jónského moře skutečně omývaly přímo skupinu kopců až do 5. tisíciletí př. n. l. Poté se na straně přivrácené k moři rozvinul rozsáhlý systém plážových bariér, v němž bylo od moře izolováno několik lagun,“ uvádí Andreas Vött z univerzity v Mohuči. 

Svatyni zničila vlna tsunami

Vědci se domnívají, že oblast byla opakovaně zasažena tsunami v prehistorickém i historickém období, přičemž poslední se datují do 6. a 14. století našeho letopočtu. „Vyvýšená poloha v kopcích byla ve starověku klíčová, protože umožňovala pohyb podél pobřeží na sever a jih po suché zemi,“ dodává Vött.

Experti uznávají, že je třeba provést ještě mnoho výzkumů a v příštích několika letech proto plánují rozsáhlou archeologickou, geoarcheologickou a geofyzikální analýzu, která jim umožní lépe pochopit, jaká byla historie chrámu.

V řecké mytologii je Poseidón bohem moře a zemětřesení. Je bratrem Dia, nejvyššího z bohů, a Háda, boha podsvětí. Tito tři jsou považováni za největší bohy z dvanácti hlavních řeckých bohů. Poseidón tradičně bývá zobrazován s trojzubcem, který podle pověsti používal k usměrňování své moci.

Zdroj náhledové fotografie: Atlantios / Pixabay, zdroj: cnet, popsci

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.