Hackeři z Anonymous již získali přes dva miliony ruských e-mailů

Útoky hackerů z Anonymous proti Rusku gradují. Ukradli jsme data z další banky, chlubí se

  • Útoky hnutí Anonymous v rámci zuřící kyberválky jsou v plném proudu
  • V noci na dnešek hackeři zaútočili na počítačové systémy další ruské banky

Hnutí Anonymous se pochlubilo, že se jim podařilo nabourat počítačové systémy ruské banky JSC Bank PSCB. Zmocnili se údajně stovek gigabajtů dat, které obsahují tisíce interních dokumentů, a to včetně tajných dohod. Ty chystají zveřejnit na internetu.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous rozebírají Rusko jako puzzle, odstavili další životně důležité instituce


Anonymous jsou ve válce

Hackerské útoky proti ruským cílům nabraly v posledních dvou týdnech na intenzitě. Kybernetičtí nájezdníci se už nesnaží pouze vyřadit jednotlivé weby v Rusku z provozu, ale stále častěji odcizují citlivá data.

Za úspěšným útokem na ruskou banku JSC Bank PSCB stojí uznávaná skupina Battalion 65 (NB65), která v minulosti shodila špionážní satelity vesmírné agentury Roskosmos. Napadení serverů banky bylo podle nich hračkou, a tak se jim snadno podařilo vyextrahovat přes 1 TB citlivých dat, přičemž zveřejnit se zatím chystají jen část – 800 GB.

Data se v následujících dnech objeví na serveru Distributed Denial of Secrets (DDoSecrets), který je často označovaný za nástupce WikiLeaks, platformy známé zveřejňováním utajovaných vládních a korporátních dokumentů.

Na začátky kyberválky Anonymous používali převážně triviální útoky typu DDoS (Distributed Denial of Service), tedy zahlcení napadeného serveru tak, že se stránka jeví uživatelům zvenčí jako nedostupná. Později se však začali soustředit na propracovanější typy útoků. Nabourali se do systémů ruské tajné služby FSB, ruské státní televize nebo Centrální banky Ruské federace. Stovky tisíc e-mailů si odnesli i ze serverů společností Rosněfť a Gazprom.

Nezapomenutelná byla i akce, během které se Anonymous podařilo nabourat do počítačových systémů, prostřednictvím kterých jsou řízeny bezpečnostní kamery v Kremlu, sídle ruského prezidenta. Jako důkaz úspěšného průniku zveřejnili na internetu minutové video.

Maska Guy Fawkese straší Rusko

Anonymous jsou známí tím, že nemají oficiální strukturu ani vůdce. Organizují se organicky veřejnými i tajnými komunikačními prostředky. Kromě hackerských činů je proslavila maska Guy Fawkese, která představuje symbol odvahy člověka, který se postavil proti despotickému mocenskému sytému, omezujícímu základní lidská práva a svobody.

Zdroj náhledové fotografie: Mohammad Hoseini Rad / Unsplash

Total
0
Shares