Američané úspěšně otestovali novou hypersonickou střelu HAWC

USA vrací úder Rusku! Úspěšně otestovaly novou hypersonickou střelu HAWC

  • Spojené státy úspěšně otestovaly novou hypersonickou střelu HAWC
  • Raketu od Lockheed Martin poháněl scramjet od Aerojet Rockedyne

Americké zbrojovky soutěží o kontrakty na hypersonické zbraně pohybující se minimálně pětkrát rychleji než zvuk. Důvodem jsou obavy amerických ozbrojených sil, že v této oblasti zaostávají za Ruskem, a proto chtějí jeho náskok dohnat.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous mačkají ruský režim jako citron. Napadli další dvě klíčové firmy


Vysoce pokročilý projekt HAWC

Armádní centrum DARPA, které má na kontě řadu pozoruhodných výzkumů a vynálezů, se teď pochlubilo, že společně se společnostmi US Air Force Research Lab (AFRL), Lockheed Martin a Aerojet Rocketdyne úspěšně otestovalo hypersonickou raketu HAWC.

Podle zpravodajské stanice CNN byl test uskutečněn již v polovině března. Americká administrativa vše ale oznámila až nyní, údajně kvůli tomu, aby se vyhnula eskalaci s Ruskem, které tvrdilo, že použilo podobnou střelu proti cíli na Ukrajině. V pořadí druhý test HAWC navazuje na ten ze září loňského roku, ale v prvním případě šlo o raketu, kterou postavily firmy Raytheon Missiles & Defense a Northrop Grumman.

Tentokrát byla otestována hypersonická střela od Lockheed Martin, kterou poháněl scramjetový motor od Aerojet Rockedyne. Vypuštěna byla z bombardéru B-52H a úspěšně dosáhla hypersonické rychlosti, tedy vyšší než Mach 5. Letěla ve výšce 20 kilometrů na vzdálenost překračující 555 kilometrů.

Hypersonické zbraně

Hypersonických rychlostí nad 6100 km/h dosahují i stávající balistické rakety, ovšem hypersonické zbraně jsou při této rychlosti schopné v atmosféře manévrovat, což jim umožňuje pronikat protiraketovými deštníky a cíle ničit pouhou kinetickou energií při ohromném nárazu a nikoliv výbušnou hlavicí.

Do výzbroje by hypersonické střely měly v budoucnu zařadit americké pozemní síly, letectvo i námořnictvo. Rusko má ve výzbroji tyto rakety už od roku 2018 a další vyvíjí. Obavy Spojených států vyvolal také nedávný test čínské střely. Hypersonický kluzák vynesla kosmická raketa a po obletu Země zasáhl cílovou oblast, přičemž se od něj bez problémů oddělilo další pomocné těleso.

Zdroj náhledové fotografie: masterarmsafe / Unsplash

 

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Na co přišla nebo deprve přichází Amerika ohledně hypersonickych střel to už Rusko a Čína má dávno.To není jen tak překonat hypersonickou rychlost, problém jsou motory to Amerika nikdy pořádně neuměla.Trošičku zaspominejme né že bych chtěl Rusko nějak velebit,ale kdo byl první ve vesmíru,jaké motory drží Orbitální stanici aby nespadla ještě do nedávná kdo vozil Američany na orbit,no přece Ruské motory.

Comments are closed.