Autonomní tank DARPA RHP

USA testují masivní samořídící tank. Rusko a Čína nic takového nemá

  • Americká armáda testuje velký autonomní tank
  • Jede rychlostí až 40 km/h a poradí si s libovolným terénem
  • Každého zaujmou jeho podlouhlé zelené oči indikující bojový stav

Americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) bere v potaz trend autonomních zbraňových systémů. Jak jinak si vysvětlit fascinující projekt RHP, tedy masivní dvanáctitunový samořídící tank s podlouhlými světly, které budí respekt.


Nepřehlédněte: V USA prodávají robotického psa s plamenometem. Ochrání rodinu a majetek před zloději


Samořídící tank ve službách USA

V nejnovější fázi vývoje a testování byl tank RHP vypuštěn na legální vojenské cvičiště armády Spojených států v Texasu. Video ukázalo drsné prostředí plné překážek, vegetace, vodních toků, příkopů i skalnatých výběžků.

Vědci z Pentagonu a agentury DARPA předpokládali, že přesně takové náročné podmínky by mohly způsobit úplné selhání samořídícího systému. Avšak bojové vozidlo se osvědčilo na výbornou. Dle oficiálních informací tank zvládl skoro 50 kilometrů autonomního sledování trasy a pohyboval se rychlostí až 40 kilometrů za hodinu.

Bojový stroj byl odborníky testován již v loňském roce, teprve nyní však byla zveřejněna informace o úspěšném testu. RHP je navíc dosud nejpokročilejší autonomní bojové vozidlo, které DARPA otestovala; v minulosti došlo ke zkoušce chytrých čtyřkolek RFV.

Zelené „oči“

Na internetu se již hojně diskutuje o jednom speciálním prvku v designu tanku. Ten se pohybuje na pásech, má na přední straně maličký kanon, zaujme však podlouhlými světly na čelní straně.

Ty mu dodávají futuristický nádech, o který se DARPA pravděpodobně snažila, ale zároveň působí místy poněkud bizarně. Podle všeho však slouží svému účelu – mluvčí agentury uvedl, že jde pouze o světelný indikátor, který ukazuje stav vozidla. Zelená, jako na fotce v náhledu, indikuje aktivní autonomní režim.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem DARPA, zdroj: TechSpot

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..