US Army, brýle

USA budou mít vojáka budoucnosti. Přes brýle s rozšířenou realitou uvidí jako ve videohře

  • Univerzální voják konečně přichází!
  • Americká armáda dostane brýle pro rozšířenou realitu

Technologická společnost Microsoft dodá americké armádě první brýle pro rozšířenou realitu, které jsou založeny na technologii HoloLens. Headsety vojáci využijí na cvičišti i v boji. Celkově jich během následujících let dostanou statisíce kusů.


Nepřehlédněte: Zapomeňte na sci-fi! Izraelská armáda má přístroj, který vidí skrz zeď


Armáda USA sází na rozšířenou realitu

Speciální brýle pro rozšířenou realitu poskytnou vojákům hologram, který se promítne přes skutečné prostředí a naservíruje jim více informací o tom, co již vidí.

Integrated Visual Augmentation System (IVAS) zobrazí nejen mapu a kompas, aby vojáci věděli, kde se nachází, ale systém umožňuje například zobrazit i místo, kam přesně míří jejich zbraň (podobnost s videohrami není vůbec náhodná).

Součástí headsetu jsou termovizní a noční senzory, což vojákům umožní vidět v kouři, mlze nebo ve tmě. Zároveň jim elektronika pomůže najít živé objekty maskované v krajině či slabém porostu. Další velkou předností brýlí je možnost přehrávat si replaye celých akcí a používat je tak jako tréninkové zařízení.

Vojáci přes brýle uvidí nebezpečí a neztratí cíl

Vojenský projekt se ale nesetkal jen s nadšením. Některým zaměstnancům Microsoftu se zpočátku vůbec nelíbilo, že mají pracovat na technologii, kterou dostane armáda a chtěli diktovat, kde a jak se smí používat.

V dopise generálnímu řediteli Microsoftu Satyovi Nadelovi skupina nespokojených zaměstnanců naléhala, aby firma kontrakt za 21,88 miliardy dolarů zrušila, protože technologie bude použita k zabíjení lidí.

Vývojáři zároveň tvrdili, že jim vedení společnosti nedokáže uspokojivě vysvětlit, jaký bude záměr softwaru, který vytvářejí. „Jsme znepokojeni tím, že Microsoft chce poskytnout technologii americké armádě,“ stěžovali si pracovníci.

Navzdory jejich snaze obchod sabotovat se americká armáda chytrých brýlí ale přece jenom nakonec dočká. V nejbližší době by měla obdržet několik tisíc headsetů.

Zdroj náhledové fotografie: Jimi Malmberg / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Asi si všichni myslí, že ostatní spí 😀 😀 …. a co ruský RATNIK? RATNIK? 🙂

Comments are closed.