Putin

Úprk mozků z Ruska pokračuje. Zemi opustily stovky špičkových softwarových vývojářů

  • Nejlepší softwaroví vývojáři prchají z Ruska
  • Odliv mozků je velkou příležitostí pro ostatní

Téměř čtvrtina předních ruských softwarových vývojářů z populární kódovací platformy GitHub změnila mezi únorem a červnem letošního roku informace o své poloze nebo kompletně smazala své profily. Upozornil na to server New Scientist.


Nepřehlédněte: Rusko čeká technologický pravěk. Výrobce procesorů Baikal krachuje a majitel firmy jen o vous unikl vězení


Stovky špičkových ruských vývojářů zřejmě opustily zemi během vojenské invaze na Ukrajinu. Exodus technologických talentů začal ještě předtím, než ruský prezident Putin v září vyhlásil částečnou vojenskou mobilizaci. Asi netřeba zdůrazňovat, že pro budoucnost Ruska to může znamenat velké problémy.

Kdo má zdravé nohy, je na cestě pryč

Téměř 23 procent vývojářů, kteří nejvíce přispívali do kódovacích projektů na platformě pro vývoj softwaru GitHub, změnilo v posledních měsících informace o své poloze nebo smazalo své profily. Toto číslo je téměř čtyřikrát vyšší než u vývojářů ze sousedních zemí, kteří nejsou přímo zapojeni do konfliktu.

„U těch nejaktivnějších je největší pravděpodobnost, že odejdou,“ říká Johannes Wachs z rakouské neziskové výzkumné instituce Complexity Science Hub Vienna. „A vývojáři, kteří v projektech hrají klíčovou roli, také často odcházejí.“

Wachs shromáždil údaje o geografické poloze aktivních vývojářů na GitHubu ve dvou časových okamžicích a zjistil, že ve srovnání s kolegy ze střední a východní Evropy (kromě Ukrajiny a Běloruska) ruští vývojáři měnili v daném období až šestkrát častěji svou polohu a téměř čtyřikrát častěji svou zemi pobytu, případně profil zcela deaktivovali.

Vývojáři mohou narukovat

Z ruského odlivu mozků budou v budoucnu významně profitovat sousední země, jako např. Gruzie a Arménie, které se umístily na druhém a čtvrtém místě hlavních destinací pro ruské vývojářské emigranty, upozornil Wachs.

Vývojáři, kteří v Rusku zůstali, teď čelí nejisté budoucnosti, protože mohou být povoláni k doplnění řad ruské armády. „Mnoho ruských technologických společností v současné době lobbuje u Kremlu, aby jejich pracovníci byli osvobozeni od vojenské služby,“ doplnil Samuel Bendett z think tanku pro národní bezpečnost ve Washingtonu, který situaci kolem ruských vývojářů rovněž sleduje.

Zdroj náhledové fotografie: DimitroSevastopol / Pixabay, zdroj: NS

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.