Baikal, procesor

Rusko čeká technologický pravěk. Výrobce procesorů Baikal krachuje a majitel firmy jen o vous unikl vězení

  • Sen o ruské počítačové nezávislosti na „prohnilém západě“ se rozplynul
  • Výrobce procesorů Baikal zbankrotoval

Rusko už dříve oznámilo, že chce dosáhnout technologické nezávislosti. Pomoci mu k tomu měla domácí společnost T-Platforms, pod kterou spadá divize Baikal Microelectronics a která stojí za vývojem stejnojmenných procesorů. Vše je ale jinak. Firma zbankrotovala a nic nevyvíjí. Ředitel společnost Vsevolod Opanasenko dokonce oznámil osobní bankrot, který přišel krátce poté, co mu hrozilo deset let za mřížemi.


Nepřehlédněte: Rusko spustilo vlastní Wikipedii, ale start platformy zpackalo. Web má veké problémy


Ruské procesory Baikal jsou zabité

Protože je Rusko sankcionováno velkou částí západního světa kvůli válce na Ukrajině a nemůže moderní čipy získávat od obvyklých dodavatelů, připravuje plány na oživení své churavějící výroby polovodičů.

Nový technologický plán země, o kterém jsme psali zde, zahrnuje obrovské investice a jedním z pilířů ruské technologické soběstačnosti měla představovat společnost T-Platforms a její divize Baikal. K ničemu takovému ale nikdy nedojde.

Procesor
Zdroj: Christian Wiediger / Unsplash

Firma zbankrotovala

T-Platforms totiž ruskému státu dluží nejméně 3,1 miliardy rublů, které byly společnosti vyplaceny formou šesti dotací v návaznosti na výsledky výběrových řízení ruského ministerstva. Konkrétně hovoříme o následujících zakázkách: o vývoji řady serverů formátu blade pro vysoce výkonná výpočetní zařízení, datových center založených na procesorech architektury x86, hybridních přepínačů L2 / L3 s podporou technologie SDN nebo běžných spotřebitelských procesorů řady Baikal.

Všechny tyto projekty měly být realizovány do 30. listopadu 2019, ale nestalo se tak. Společnost se potýkala s problémy (zejména kvůli západním sankcím, ale nějaké peníze byly zřejmě také rozkradeny) a v termínu nedodala ani požadovaných devět tisíc počítačů pro ruská ministerstva, což byla pomyslná poslední kapka.

Rusko je nyní v kritické situaci, kdy reálně hrozí, že v budoucnu bude mít obrovské problémy se servisem a upgradem své výpočetní techniky. Právě na té dnes stojí celá ekonomickou infrastruktura země, včetně vládních systémů. Pokud se nestane zázrak, v budoucnu se rozpadne jako domeček z karet.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Baikal Electronics, zdroj: cnews.ru

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Vždycky bude dostatek ochotných přeprodejců, kteří dodají kamkoli cokoli, jen si to nechají patřičně zaplatit. O ruské státní systémy bych se nebál a i v obchodech je embargovaného zboží stále dostatek, třeba nejnovější iphony 14 jsou běžně k dostání.

Comments are closed.