Wikipedia, Wikipedie

Rusko spustilo vlastní Wikipedii, ale start platformy zpackalo. Web má veké problémy

  • Web, který má nahradit Wikipedii, provázejí velké problémy
  • Důvodem je možná to, že hostuje kompletně na ruských serverech

Ruské úřady začátkem května oznámily, že začínají pracovat na vlastní encyklopedii, která v zemi nahradí Wikipedii. Nápad posvětil sám Putin, který zároveň uvedl, že kvalita informací na Wikipedii platformě je obecně velmi nízká.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ovládli kamery v Kremlu. Už zase! Slyšíme a vidíme vás, jsme vaše noční můra, vzkázali


Rusko chce vlastní Wikipedii

V uplynulých dnech nakonec opravdu došlo ke spuštění analogu s názvem Runiversialis, respektive „Runi“, ale web provázejí technické problémy. Možná i proto, že je kompletně umístěn na ruských serverech. Správci stránky se nechali slyšet, že stále převádějí obsah ruské verze Wikipedie na nový web.

Rusko od začátku března vyjadřovalo velkou nespokojenost s tím, jaké informace se na Wikipedi objevují. Tamní cenzurní úřad Roskomnadzor platformě nařídil, aby odstranil podle něj nepřesné informace o ruské invazi na Ukrajinu, kterou Moskva označuje jako „speciální vojenskou operaci“, a o tamním chování ruské armády.

Wikipedia, Wikipedie
Zdroj: FONETECH.CZ

Vlastní počítač s výkonem moderní kalkulačky

Runiversialis není první alternativou Ruska k zahraničním službám. Ještě před analogem k Wikipedii vznikl NashStore, ruská varianta obchodu Google Play pro chytrá zařízení s operačním systémem Android. Není bez zajímavosti, že ačkoli byl obchod oficiálně spuštěn s velkou slávou, tak stránka, odkud lze aplikace stahovat, několik dní vůbec nefungovala. Okamžitě se totiž stala cílem hackerů (možná Anonymous), kteří na servery zacílili ničivý DDoS útok.

Kromě alternativ k Wikipedii a Google Play pracují Rusové i na vlastním notebooku s názvem Bitblaze Titan s procesorem Baikal-M, který využívá zhruba deset let starou mikroarchitekturu, což už dopředu prozrazuje, že výkon počítače bude žalostný.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: NG

Total
0
Shares