hacker

Rusové s velkou pompou spustili náhradu za Google Play. Obchod ale vygumovali hackeři. NashStore je mimo provoz

  • Rusko spustilo vlastní analog obchodu Google Play
  • Hackeři ale na nic nečekali a na NashStore podnikli masivní DDoS útok

Společnost Google v Rusku v důsledků sankcí přestala prodávat internetovou reklamu a pozastavila platební systém obchodu Google Play, což znamená, že majitelé telefonů s Androidem nemohou nakupovat žádné aplikace a hry, využívat předplatné ani provádět nákupy digitálního zboží (mikrotransakce). Některé aplikace, včetně ruských bank, byly navíc z Google Play odstraněny.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous rozebírají Rusko jako obří puzzle. Mají data z důležité ropné rafinerie a slibují další zničující útoky


Google s Ruskem skončil

Rusové proto oznámili, že vyvinou vlastní digitální alternativu k obchodu Googlu. Spuštění digitálního katalogu NashStore bylo původně naplánováno na 9. května, tedy na den, kdy Rusko slaví konec druhé světové války. Jenže vývojáři potřebovali více času a obchod tak lze využívat až od dnešního dne.

Google přikládá pod kotel
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

NashStore pod útokem hackerů

NashStore lze stahovat z oficiálního webu nashstore.ru a po instalaci katalogu je potřeba v nastavení povolit stahování aplikací ze zdrojů třetích stran. Zatím je v obchodě k dispozici jen něco kolem 1 000 aplikací včetně Stoloto, Banki.ru, Alfa-Bank, Rutube, online kino Wink, PSB-Business, SberMarket, Sovcombank nebo Cetelem Bank Gloria Jeans. Žádné západní aplikace v něm ke stažení nejsou.

„Bohužel, Rusové již nemohou běžně používat Google Play k nákupu a placení aplikací a vývojáři přišli o zdroj příjmů. To je skutečnost, které dnes čelíme. Proto jsme vytvořili ruský obchod s aplikacemi NashStore,“ uvedl projektový ředitel ANO Digital Platforms Vladimir Zykov.

Není bez zajímavosti, že ačkoli byl obchod s velkou slávou oficiálně spuštěn, tak stránka, odkud lze aplikaci stahovat, nefunguje. Okamžitě se totiž stala cílem hackerů (možná Anonymous), kteří na servery zacílili ničivý DDoS útok.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares