Černá díra

Unikátní vesmírná podívaná: Monstrózní černá díra chrlí žhavý plyn ve tvaru jasného písmene H

  • Vědci pozorují výjimečnou supermasivní černou díru
  • Nachází se v eliptické galaxii Messier 84

Do žhavého plynu obklopujícího supermasivní černou díru, která se nachází v srdci obrovské galaxie, je vyryto růžové písmeno „H“. Pozoruhodná struktura je vysoká 40 000 světelných let, což odpovídá polovině Mléčné dráhy.


Nepřehlédněte: Vědci odhalili tajemství 2000 let starého počítače. Stále netuší, kdo ho vyrobil


Supermasivní černá díra

Písmeno „H“ bylo objeveno na rentgenovém snímku plynu, který obklopuje černou díru v eliptické galaxii Messier 84 (M84), jež se nachází asi 60 milionů světelných let od Země v souhvězdí Panny, píše server The Space.

A nejde tu jen o estetický aspekt jedinečné fotografie. Pozorování observatoří NASA Chandra a soustavou Very Large Array (VLA) Karla G. Janskyho ukazují, že výtrysky mohou mít vliv na posun plynu od černé díry a narušovat její vyživování, což působí proti gravitačnímu vlivu supermasivního objektu.

Vědci zjistili, že zatímco část materiálu dopadá na povrch černé díry, jejíž hmotnost odpovídá přibližně 1,5 miliardě hmotností Slunce, část je vyvržena pryč v podobě proudů částic.

Horký plyn, který je na snímku znázorněn růžovou barvou, se rozprostírá asi 100 světelných let od černé díry a skutečnost, že jeho teplota dosahuje několika desítek milionů stupňů, znamená, že je nejvýraznější v rentgenovém záření, díky čemuž je skvěle viditelný právě pro Chandru.

Astronomové odhadují, že hmota padající k černé díře od jejího severu podél výtrysku má hmotnost přibližně 500krát větší než hmotnost Země. Ačkoli toto přirovnání budí respekt, je to pouze 25 % hmotnosti hmoty, která je k černé díře přiváděna ze směrů, kam jet (výtrysk) není orientován, například z jejího východu a západu.

NASA, Chandra
Zdroj: NASA

Velký jedlík, který je vybíravý

Vědci zjistili, že vyživování supermasivní černé díry v srdci M84 neodpovídá Bondiho modelu, protože hmota nepadá dovnitř nebo neakreuje ve všech směrech stejně, ale tvoří tvar jedinečného písmene „H“, které můžeme vidět na snímku.

Titánská struktura samozřejmě není výsledkem pokusu černé díry o vesmírné psaní. Je to spíše příklad pareidolie, psychologického jevu, při kterém lidský mozek vytváří z náhodných dat souvislé obrazy nebo představy. Výsledkem pareidolie je, že lidé v mracích vidí zvířata nebo tváře božstev.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Já na rozdíl od autora textu “jasné písmeno H” tedy nevidím. Možná bych ho viděl po požití většího množství alkoholu. Napadá mně jen slovo, začínající tímto písmenem…

Comments are closed.