Disk, PC

Vědci odhalili tajemství 2000 let starého počítače. Stále netuší, kdo ho vyrobil

  • Vědci zrekonstruovali antický „počítač”
  • Mechanismus z Antikythéry představuje model kosmu

Je známý jako mechanismus z Antikythéry, ale hovoří se o něm jako o 2 000 let starém počítači. Od svého objevení nedal odborníkům spát – ti totiž rychle pochopili, že mají před sebou zřejmě nejstarší strojový mechanismus na světě. Otázek byla celá řada: Jak fungoval a k čemu sloužil? Odpovědi hledali vědci po desítky let.


Nepřehlédněte: Popírá mozek zákony fyziky? Vědci zjistili, že má 11 dimenzí a funguje jako hrad z písku


Antický počítač starý 2000 let

Části záhadného mechanismu o velikosti krabice od bot byly objeveny v roce 1902 ve vraku lodi ztroskotané u řeckého ostrova Antikythéra. Badatelé došli k závěru, že loď převážející stroj se potopila v bouři někdy kolem roku 65 př. n. l. a mohlo jít o dar nebo trofej převáženou z Malé Asie do Říma.

Od momentu, kdy zkorodované bronzové ozubené soukolí vyzvedli, nedával tajemný přístroj spát vědcům ani lovcům záhad. O podobných mechanismech, které můžeme označovat jako analogové počítače, se totiž myslelo, že vznikaly až o tisíc let později.

Po letech zkoumání se vědcům z Londýnské univerzity nakonec podařilo zrekonstruovat vzhled počítače a nasimulovat jeho funkce. Aby celou záhadu rozlouskli, museli použít speciální tomograf (CT) vážící 12 tun.

Ukázalo se, že starověké zařízení představuje propracovanou konstrukci třiceti vzájemně propojených ozubených koleček ovládajících číselníky projektující pohyb Slunce, Měsíce i planet sluneční soustavy.

„Rentgenové CT odhalilo nápisy popisující pohyby Slunce, Měsíce a všech pěti planet, které byly ve starověku známé, zobrazených na přední straně. Nápisy specifikující složitá planetární období nás přinutily uvažovat nově o mechanismu tohoto kosmu, a tím jsme také zjistili, že se žádná předchozí rekonstrukce neshodovala s těmito daty,“ píší autoři.

Složitý mechanismus označil za starověký počítač Kyriakos Efstathiou, profesor strojního inženýrství na Aristotelově univerzitě v Soluni, a to nikoli v nadsázce, neboť jde o stroj, který lze tímto termínem skutečně klasifikovat – jedná se o zařízení se záznamem, kam lze importovat data, a stroj přinášející a vytvářející výsledky, založené na vědeckém matematickém měřítku.

Vědci stále netuší, kdo mechanismus vyrobil

Velké debaty se stále vedou o tom, pro koho dílo vzniklo a kdo je jeho autorem. Mnoho lidí říká, že to byl Archimedes. Nelze však vyloučit, že za konstrukcí Antikythery stojí Hipparchos, řecký astronom, geograf a matematik. Stále také není jasné, jak mohli staří Řekové bez soustruhu s dalších precizních nástrojů něco takového vůbec vyrobit.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), Scientific Reports, Nature, BGR, Antikythera-mechanism

Total
0
Shares