E3, kometa

Unikátní podívaná. Nad Českem bude po 71 letech vidět pouhým okem vzácná zelená kometa

  • K planetě Zemi se blíží vulkanicky aktivní kometa
  • Občas jí vyrostou obrovské „rohy“

K Zemi se blíží vysokou rychlostí kometa větší než Mount Everest. Odborníci jí dali název „Ďáblova kometa“, ale oficiálně má mnohem méně dramatické jméno – 2P/Pons-Brooks. Svůj název dostala podle výrazných rohů vyčnívajících z jejího povrchu. Výzkumníci se domnívají, že jsou tvořeny plynem a prachem.


Nepřehlédněte: Starší telefony Samsung dostanou vítané vylepšení. Plynulostí se přiblíží iPhonu


Kolem Země proletí kometa o velikosti města

12P/Pons-Brooks (12P) je kryovulkanická, neboli studená sopečná kometa. Na rozdíl od většiny ostatních komet se plyn a led ve středu této komety jednou za čas nahromadí natolik, že nebeské těleso prudce exploduje a vystřelí proudy kryomagmy velkými trhlinami ve svém plášti.

„Neobvyklý tvar komy je pravděpodobně způsoben nepravidelností ve tvaru jádra komety 12P,“ uvedl dříve vědec Richard Miles. „Odtékajícímu plynu pravděpodobně částečně bránil v cestě vyčnívající lalok v jádře, který vytvořil „zářez“ v rozšířené komě. Jak se plyn od komety dále vzdaloval a rostl, zářez neboli stín byl stále patrnější.“

Nishimura, kometa
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Po 71 letech znovu proletí kolem Země

12P/Pons–Brooks má jednu z nejdelších známých oběžných period ze všech komet. Svého nejbližšího bodu ke Slunci (perihélia) by během svého nynějšího návratu měla dosáhnout 21. dubna 2024. K Zemi bude nejblíže o měsíc a půl později.

Vědci se domnívají, že v případě příznivých podmínek bude kometa viditelná pouhým okem v období kolem 8. dubna, kdy dojde k hlavní astronomické události roku – k zatmění Slunce.

V posledních měsících bylo možné pozorovat hned několik výjimečných komet, včetně neandrtálské zelené komety C/2022 E3 (ZTF), která se v únoru loňského roku přiblížila k Zemi nejblíže za posledních 50 000 let, a komety Nishimura, která v září proletěla kolem naší planety poprvé po 430 letech.

V současné době můžeme z území České republiky pozorovat dvě poměrně jasné komety. Kometa C/2021 S3 (PanSTARRS) jasně září a kometa 12P/Pons-Brooks nabývá na jasnosti, jak se blíží ke Slunci a k Zemi. Obě jsou již viditelné malými dalekohledy, přičemž 12P/Pons-Brooks dosáhne za několik týdnů viditelnosti pouhým okem.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: BGR

Total
0
Shares
6 komentářů
  1. Dobrý den, zajímalo by mě jestli bude vidět na obloze ve stejném místě jako před 71 lety? Tehdy jsme jí sledovali z Letenské pláně v Praze. Nebylo ještě tak silné světelné znečištění.

  2. Zajímá mě na které světové straně ji hledat. Údaje o různých souhvězdích, nám amatérům, nic neříkají.

  3. Je na severo západě, cca 15 až 20 stupňů nad obzorem, kolem 19:30, pak klesá pod obzor, a vylézá ráno. Teď je v Andromedě.

  4. Az na to ze zelena kometa byla za poslednich par nekolikrat videt ale to je vzdy jen na fotkach.

  5. Aha,když má být vidět pouhým okem,tak to nebude vidět jako ty před ní 😀

Comments are closed.