Hvězda, Betelgeuze

Umírající hvězda Betelgeuze nebývale jasně září a obrovsky se nafoukla. Je teď 764krát větší než Slunce

  • Betelgeuze v souhvězdí Orionu se chová divně
  • Nyní je mnohem jasnější a asi 764krát větší než Slunce

Zemi nejbližší červený veleobr, vzdálený 650 světelných let, září výrazně jasněji, což vědce vede ke spekulacím, zda to náhodou není předehra nadcházejícího nebeského ohňostroje, píše server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: WhatsApp oznámil velkou novinku. Konec klasickým textovkám, tohle je nahradí


Hvězda se probrala z mdlob

Hvězdu Betelgeuze najde na obloze úplně každý. Je to díky nezaměnitelnému tvaru souhvězdí Orionu, ve kterém je Betelgeuze druhou nejjasnější hvězdou.

Před několika lety však hvězda náhle ztmavla. Z četných pozorování vědci zjistili, že se změnila její jasnost. Změny jasnosti Betelgeuze však nejsou žádným překvapením – jedná se totiž o proměnnou hvězdu.

Přesto mnozí vědci začali spekulovat, zda změna jasnosti není náhodou předzvěstí blížící se exploze Betelgeuze.

Od začátku dubna letošního je všechno jinak. Hvězda je překvapivě opět pozoruhodně jasná a v současné době září na 140 procent své „běžné“ jasnosti, uvádí twitterový účet Betelgeuse Status, který sleduje její chování.

Co se stane se Zemí, pokud Betelgeuze exploduje?

Náhlé ztmavnutí i následný nárůst jasnosti znovu podnítilo diskuse, že ve vzdálenější budoucnosti rudý veleobr exploduje a promění se v supernovu. Existují však nějaké konkrétní důkazy, které by tuto hypotézu podporovaly? A co je podstatné, jak by taková exploze ovlivnila Zemi?

Podle serveru The Space by případná exploze měla vliv i na naši planetu. Zhroucení hvězdy by doprovodila superexploze, která bude v řádech desítek milionů mnohem jasnější než naše Slunce. Jednalo by se o tak intenzivní zdroj světla, že by se noc na Zemi změnila na den po dobu několika týdnů.

K hypotéze, že Betelgeuze je na konci svého života, se však někteří vědci staví skepticky. Patří mezi ně i Albert Zijlstra, který působí jako profesor astrofyziky na Manchesterské univerzitě. Zijlstra tvrdí, že ačkoli příčina náhlého nárůstu jasnosti Betelgeuse zůstává neznámá, blížící se přeměna v supernovu je zatím nepravděpodobná.

Poznamenal, že ke zhroucení obvykle dochází v jádru hvězd, zatímco kolísání jasnosti je jevem souvisejícím s jejich povrchem. Navíc extrémní zjasnění Betelgeuse může být způsobeno stejným prachovým oblakem, který způsobil její předchozí ztemnění. Tento oblak by nyní mohl odrážet světlo od hvězdy, takže se může zdát jasnější než ve skutečnosti je.

Hvězda, Betelgeuze
Zdroj: garant / Pixabay

Vědci odhadují, že Betelgeuze je stará asi devět milionů let. Životní cyklus hvězd tohoto typu přitom činí maximálně deset milionů let. I když už zřejmě pomalu nadešel její čas, za našeho života zcela jistě neexploduje.

V posledních letech hvězda změnila svůj spektrální typ, protože již téměř vyčerpala své zásoby vodíku. Nyní v ní dochází k fúzi helia, což způsobilo, že se nafoukla do obrovských rozměrů: Je asi 764krát větší než Slunce a má asi 16,5 až 19krát větší hmotnost.

Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: Science Alert, Interesting Engineering, The Space, Twitter

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. Je třeba připomenout, že “Bítldžus” už je možná dávno supernovou, protože my to uvidíme až řádově za půl tisíce let, že bouchla 🙂

    1. Na to je ještě moc brzo. Ta práskne až za miliony let. Někde jinde jsem to četl.

    2. Vzdálená 650 světelných let, tedy by jsme to viděli za 650 pozemských let

    1. Budou to mít správně, čím je hvězdy větší, tím “žije” kratší dobu. 9miliard let by se hodilo na naše Slunce…

Comments are closed.