Ukrajina zlikvidovala pět trollích farem

Ukrajina zlikvidovala pět trollích farem, které šířily ruskou propagandu

  • Ukrajinským bezpečnostním silám se podařil husarský kousek
  • Vypátrali a vypnuli pět velkých botfarem, za kterými zřejmě stojí Rusko

Ukrajinské tajné služby oznámily, že od začátku války s Ruskem objevily a uzavřely pět trollích farem. Ty ovládaly přes 100 tisíc falešných online účtů na sociálních sítích a šířily falešné informace o ruské invazi a aktuálním dění na frontě. Informoval o tom server Bleeping Computer.


Nepřehlédněte: Rusové obejdou sankce! Na Den vítězství spustí náhradu obchodu Google Play s názvem NashStore


Ukrajina

Zmíněné botfarmy šířily dezinformace přímo z území Ukrajiny a nacházely se v Charkovské, Čerkaské, Ternopilské a Zakarpatské oblasti. Dle SSU bylo jejich úkolem vyvolávat paniku šířením nepravdivých informací o ruské invazi a postavení obránců, destabilizovat situaci v zemi a omezit tak odpor ukrajinských vojsk a domobrany.

Ukrajinská bezpečnostní služba je přesvědčena, že provoz trollích farem mají na svědomí ruské speciální síly. Žádné pachatele však SSU nezatkla, nebo o tom alespoň neinformovala. Při raziích příslušníci SSU objevili více 100 GSM modulů a 10 tisíc SIM karet od různých operátorů používaných k zamaskování trestné činnosti. Přirozeně nechyběly ani notebooky a stolní počítače využívané pro ovládání a koordinaci robotů.

Válka hackerů kvůli Ukrajině

Na pozadí horké války mezi Ruskem a Ukrajinou se odehrává nelítostný boj v kyberprostoru. Na straně napadené země stojí hnutí Anonymous a k němu přidružené skupiny jako třeba Squad303. Jsou to ti, kteří naprogramovali speciální webovou stránku 902.in. Aby obešli kremelskou propagandistickou mašinérii, využívají ji lidé z celého světa a posílají náhodným ruským adresátům zprávy o dění na Ukrajině.

Hackery na své straně má však i Rusko. Putinův režim otevřeně podporují skupiny Conti, UNC1151 a The Red Bandits. S agresorem „drží basu“ i uskupení SandWorm, které se „proslavilo“ nebezpečným malwarem Cyclops Blinks.

Zelenského výzva ke složení zbraní byl deepfake

Nedávno se proruským počítačovým pirátům podařilo proniknout do živého vysílání ukrajinské televize Ukrajina 24 a zásadně narušit její program. Na internetu nechali také kolovat deepfake videomontáž (počítačem manipulované video) ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v něm vyzval vojáky, aby se vzdali a složili zbraně.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness Inmotion / Unsplash

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Fašistické Rusko nepatří do civilizace a ruské nácky je potřeba hanobit, urážet a dehonestovat při každé možné příležitosti včetně jejich obdivovatelů/proruSSkých trollů. Čest

Comments are closed.