Elektromobil

Toyota vyvíjí polovodičovou baterii pro elektromobily, která zvládne 1500 kilometrů na jedno nabití

  • Toyota pracuje na nové rekordní baterii
  • Dojezd 1500 km už nebude pouhým snem

Společnost Toyota oznámila, že pracuje na nové bateriové technologii, která umožní dojezd až 1500 kilometrů, ale to není to úplně nejlepší. Elektromobily bude navíc možné dobít za pouhých 10 minut.


Nepřehlédněte: Senzační zpráva z NASA: Vesmírem se řítí asteroid, který by z každého obyvatele Země udělal miliardáře


Elektromobily s pořádným dojezdem

Japonská společnost uvedla, že zjednodušila výrobu materiálu používaného k výrobě polovodičových baterií a plánuje do roku 2025 uvést na trh baterii, která prodlouží dojezd elektromobilů až o 20 %. Výkonnější baterie je zatím ve fázi výzkumu a vývoje, ale podle Toyoty má potenciál nabídnout o 50 % delší dojezd, tedy téměř 1500 kilometrů.

Toyota se nedávno dostala na titulní stránky novin, když oznámila, že během několika příštích let uvede na trh elektromobily s polovodičovými bateriemi.

Polovodičové baterie (na rozdíl od lithium-iontových baterií, které používají tekutý elektrolyt) jsou považovány za potenciální zlomový bod pro elektromobily. Mohou zkrátit dobu nabíjení, zvýšit kapacitu a snížit riziko požáru.

Zavedení polovodičových baterií bude znamenat, že výrobci budou moci počítat se skokově větší efektivitou elektromobilů, aniž by to jakkoli zvýšilo velikost či hmotnost baterie. Naopak, polovodičové systémy budou lehčí, čímž vznikne prostor pro první skutečně agilní elektrické sportovní vozy s nízkou hmotností.

Toyota, elektromobil
Zdroj: Christina Telep / Unsplash

Porsche, Toyota a další

Japonská automobilka, která je v mnoha odvětvích považována za průkopnickou firmu, očekává, že vývoj polovodičových baterií se urychlí a první modely by s tímto systémem mohly dorazit už v letech 2027 a 2028.

Pevné polovodiče navíc umožní i to, že se baterie naprosto bez jakýchkoli problémů dobije z 10 na 80 % baterie za méně než 10 minut.

Kromě Toyoty na rekordní baterii pracují i výzkumníci německé automobilky Porsche. Pokud vše půjde podle plánu, objeví se v elektromobilu, který na jedno nabití ujede až 1300 kilometrů. O podobný průlom v oblasti baterií pro elektromobily se však snaží i americký Amprius a čínský CATL.

Zdroj náhledové fotografie: user6702303 / Freepik, zdroj: TheCooldown

Total
0
Shares