Elektromobil

Čínský zázrak? Nabíjení elektromobilů za pouhých 10 minut se stalo realitou

  • Elektromobily s dojezdem přes 1 000 km?
  • Díky nové baterii žádný problém!

Čínská společnost CATL představila nový, revoluční typ baterií do elektromobilů. Slibuje parádní čísla v dojezdu a hlavně rychlé nabíjecí časy. Výzkumníci o své práci informují v tiskové zprávě.


Nepřehlédněte: NASA hlásí: Rover Perseverance na Marsu přišel o kamaráda. Černý pasažér s ním vydržel rok


Elektromobily s rekordním dojezdem

Nová baterie vyvinutá čínskou společností CATL umožňuje nabíjení elektromobilů za výrazně kratší dobu, než je dnes obvyklé. A nejen to. Současné baterie v Tesle Model 3 mají spotřebu 260 Wh/kg. Nové články s názvem Qilin představují významný krok vpřed, pokud jde o měrnou energii a hustotu energie – nabízí 500 Wh/kg.

Dobrou zprávou je, že nejde o žádný koncept, ale o vážnou věc, protože sériová výroba nových akumulátorů se rozběhne ještě letos. „Kondenzovaná baterie integruje řadu inovativních technologií, včetně katodových materiálů s velmi vysokou hustotou energie, inovativních anodových materiálů, separátorů a výrobních procesů, které nabízejí vynikající výkon při nabíjení a vybíjení a také dobrou bezpečnost,“ uvádí čínská společnost v tiskové zprávě. 

Výrobce se chlubí, že ve své nové baterii používá vysoce vodivé biomimetické kondenzované elektrolyty k vytvoření adaptivní síťové struktury na úrovni mikronů. Konkrétní materiály a postupy nebyly specifikovány, ale tento nový přístup má výrazně zlepšovat přizpůsobení interakce mezi jednotlivými články baterie.

Elektromobil
Zdroj: Malte Helmhold / Unsplash

Další plus? Velmi rychlé nabíjení

Pro spotřebitele je důležité to, že nový typ baterie zvyšuje dojezd elektromobilů až dvojnásobně. Vůz, který dnes ujede maximálně 600 kilometrů na jednou nabití bezpečně překoná hranici 1000 ujetých kilometrů. A nejde tu jen o dojezd.

Důležité jsou také časy nabíjení. Výzkumníci tvrdí, že pouhých 10 minut v nabíječce přidá dojezd na 400 kilometrů – to je významným technologickým úspěchem.

Vůbec poprvé se nový typ akumulátoru Qilin CTP 3.0 objeví ve vozidle Li Auto. Nepůjde o prémiový model, ale cenově dostupný elektromobil. V jeho případě bude mít baterie hustotu jen 120 Wh/kg a nabídne údajně dojezd až 700 kilometrů.

Pozoruhodná je tu navíc doba nabíjení. Díky 800voltové architektuře bude elektromobil možné plně nabít zhruba za 10 minut.

Zdroj náhledové fotografie: user6702303 / Freepik, zdroj: evbox, gizchina, catl

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Vše je na začátku bez výzkumu a reality takových vynálezu je tolik který po delším zkoumání a testech skončí .Od reálného rychlodobijeni výdrže je ještě velký kus cesty

Comments are closed.