Perseverance, Mars

NASA hlásí: Rover Perseverance na Marsu přišel o kamaráda. Černý pasažér s ním vydržel rok

  • Rover Perseverance hledá na Marsu život
  • Jak se nyní ukázalo, před několika dny přišel o drahého přítele

Je to konec jedné éry, tedy alespoň pro marsovské vozítko Perseverance, které před několika dny ztratilo na rudé planetě dlouholetého přítele.


Nepřehlédněte: Netflix zakáže sdílení účtů v dalších zemích. Dotkne se změna i Čechů?


Rover Perseverance přišel o kamaráda

Po dobu 427 solů neboli dnů na Marsu vozil rover americké NASA v jednom ze svých kol kámen. Sledovali jsme neuvěřitelné dobrodružství, kdy se „šutr“, zaklíněný v předním kole, více než rok vozil s Perseverance po drsné marsovské krajině.

Podle doktora Gwénaëla Caravacy, který pracuje s fotografickým aparátem Hazcam, tým NASA nedávno zjistil, že se kámen ztratil.

„Strávil s námi 427 solů (více než pozemský rok!) a od sol 341 urazil asi 10 kilometrů. Sbohem, kamaráde skálo, budeš nám chybět!“ napsal Caravaca na Twitteru.

Kámen byl poprvé spatřen počátkem února 2022. Nějakým nedopatřením skončil v levém předním kole roveru a jako dobrý přítel ho hned neopustil.

Inženýři roveru uvádí, že kameny se mohou dostat do kol ve chvíli, kdy rover jezdí po svazích nebo se pohybuje po volném terénu a svou hmotností rozbíjí kameny pod sebou na menší kusy.

Zatímco ztráta věrného přítele je mrzutá, robot na rudé planetě není sám. Před několika týdny se totiž v jeho pravém kole objevil jiný kámen.

Nový „příživník“ se poprvé zjevil na nezpracovaném snímku, který rover vědcům odeslal 27. února. Někdo na Twitteru vtipně poznamenal, že Perseverance si své oblíbené kameny musí ukládat do kol, protože nemá kapsy.

Rover na Marsu pátrá po životě

Jedním z hlavních cílů mise vozítka je pomoci nám pochopit, zda na Marsu kdysi existoval mikrobiální život. Klíčovou součástí tohoto úsilí je doručení sbírky vzorků na Zemi k bližšímu studiu prostřednictvím budoucí mise Mars Sample Return.

Rudá planeta je notoricky známé skalnaté místo, kde urazit stovky metrů, natož několik kilometrů, je neuvěřitelný výkon. Možná právě z toho plyne ponaučení, že skutečným pokladem jsou kamenní přátelé, které během marsovských misí za poznáním získáme.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CNET, Science Alert

Total
0
Shares