Perseverance, Mars

NASA hlásí: Vozítko Perseverance si na Marsu našlo dva kamarády, nehnou se od něj ani na krok

  • Rover Perseverance hledá na Marsu život
  • Jak se nyní ukázalo, během misí není sám

Rover Perseverance americké vesmírné agentury NASA jezdí po povrchu Marsu, sbírá vzorky a u toho fotí úchvatnou marťanskou krajinu. Nedávno vědcům na Zemi poslal něco neuvěřitelného – fotografii, která ukazuje, že si na rudé planetě našel dva kamarády. Ani jeden toho moc nenamluví, ale od roveru se nehnou ani na krok.


Nepřehlédněte: Pozor na podvodný WhatsApp! Desítky aplikací vidí Čechům do telefonů a kradou jim peníze


Perseverance má nové kamarády

Na začátku roku 2022 rover nabral do svého levého předního kola kámen. Tento marťanský šutr je stále na místě, ale zdá se, že Perseverance má nyní dalšího přítele – ještě větší kámen, který si našel cestu do pravého předního kola.

Fotografie obou černých pasažérů zveřejnil na Twitteru astrofotograf Simeon Schmauss. Kamery HazCams pomáhají sledovat terén, kterým rover projíždí, a jsou užitečné i pro monitorování kol – jak se teď ukazuje – i pro sledování skalních stopařů.

Zdá se, že nový „příživník“ se poprvé objevil na nezpracovaném snímku, který rover vědcům odeslal 27. února. Oproti tomu kámen v levém předním kole urazil s vozítkem mnoho kilometrů a byl svědkem sběru vzorků hornin i vytvoření prvního depozitáře vzorků na jiném světě.

Rover na Marsu pátrá po životě

Jedním z hlavních cílů mise vozítka je pomoci nám pochopit, zda na Marsu kdysi existoval mikrobiální život. Klíčovou součástí tohoto úsilí je doručení sbírky vzorků na Zemi k bližšímu studiu prostřednictvím budoucí mise Mars Sample Return.

Rudá planeta je notoricky známé skalnaté místo, kde urazit stovky metrů, natož několik kilometrů, je neuvěřitelný výkon. Možná právě z toho plyne ponaučení, že skutečným pokladem jsou kamenní přátelé, které během marsovských misí za poznáním získáme.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CNET

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Jasně, kámen s vozítkem cestoval kilometry. Nedá se nic dělat musím zablokovat tenhle nesmyslný web…😡😡😡🤮🤮🤮

    1. Doporučuju přečíst zdroj zprávy a méně se bezdůvodně vztekat. Citace: „Percy’s older pet rock has traveled with the rover for many miles and has witnessed the collection of rock samples…“ 😀

Comments are closed.