Asteroid, psyche 16

Senzační zpráva z NASA: Vesmírem se řítí asteroid, který by z každého obyvatele Země udělal miliardáře

  • NASA chystá sondu Psyche
  • Brzy ji vyšle ke kovové planetce

Vědci plánují prozkoumat asteroid, který by mohl z každého obyvatele Země udělat miliardáře. Je totiž plný drahých kovů v závratné hodnotě. Cíl mise ale bude jiný – experti chtějí planetku pouze prozkoumat a zjistit o ní další informace.


Nepřehlédněte: Takhle vypadá zatmění Slunce na Marsu. Senzační video z vozítka NASA omráčilo vědce


Asteroid jménem (16) Psyche

Vesmírem se řítí asteroid, který je údajně plný drahých kovů a má hodnotu 10 000 kvintilionů dolarů. Takové obrovské bohatství by stačilo k tomu, aby se z každého obyvatele planety stal miliardář. Asteroid se jmenuje Psyche 16 a astronomové o něm vědí už poměrně dlouho – poprvé ho objevili v roce 1852. Obíhá kolem Slunce a krouží v prostoru mezi Marsem a Jupiterem. Od Země je vzdálen asi 480 milionů kilometrů. Vědci se domnívají, že má jádro ze železa, niklu a zlata.

NASA ve svém prohlášení uvedla: „Do startu družice zbývá méně než 100 dní a týmy inženýrů a techniků pracují téměř nepřetržitě, aby zajistily, že orbiter bude připraven na cestu dlouhou 2,5 miliardy kilometrů k asteroidu bohatému na kovy, který nám může říci více o planetárních jádrech a o tom, jak vznikají planety.“

Konkrétně má družice změřit magnetické pole asteroidu, pořídit snímky či analyzovat neutrony a gama paprsky. „S týmem nyní odpočítáváme dny zbývající do startu,“ řekl Henry Stone, vědec z Laboratoře tryskového pohonu (JPL) NASA v kalifornské Pasadeně.

„Soustředíme se na bezpečné dokončení závěrečných mechanických úprav vesmírné družice a přípravu týmu na provoz. Vědci se účastní četných školení, aby byli připraveni. Je to velmi náročné období, ale všichni se těší.“

Cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky

Sonda, kterou do vesmíru vynese raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX z kosmodromu Space Launch Complex 39A, má strávit na oběžné dráze kolem Psyche 16 přibližně 26 měsíců, pořizovat fotografie a sbírat o asteroidu data.

Jak jsme informovali v úvodu, velký asteroid o průměru asi 225 kilometrů, nejspíš jádro zaniklé planety, skrývá takové množství kovů, hlavně železa, niklu a zlata, že jejich cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Metro

Total
0
Shares