Kronos, Highland Systems

Tohle je Kronos: První klouzavá ponorka na světě, která překonává veškerou konkurenci

  • Vypadá jako z hollywoodského trháku o Batmanovi
  • Pod vodou však Kronos dokáže klouzat jako rejnok

Ještě donedávna byla ponorka Kronos, která vypadá spíše jako futuristická kosmická loď, jen divokým konceptem, který sklízel obdiv uživatelů na internetu. V uplynulých dnech však první funkční prototyp tohoto podvodního plavidla zakotvil v přístavu Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kde byl vystaven v rámci námořní výstavy NAVDEX. A k velkému překvapení vypadá přesně tak, jak autoři slibovali.


Nepřehlédněte: Ray Kurzweil: Za 7 let najdeme klíč k nesmrtelnosti. V roce 2045 budou mít počítače větší inteligenci než člověk


Kronos: Ponorka rychlá jako blesk

Za vývojem Kronosu stojí společnosti Desert Power Designs a Highland Systems, které avizují, že ponorka najde uplatnění jak v komerčním, tak zejména v obranném sektoru. Plavidlo pojme až 10 pasažérů, což z něj činí potenciálně užitečný transportér pro tajné mise, při nichž je třeba speciální jednotky diskrétně přemístit na místo výsadku.

Udávané vlastnosti ponorky jsou – bez přehánění – fantastické. Dokáže se ponořit do hloubky až 100 metrů, ale v případě kritické události dokáže dočasně přežít i v 250 metrech. Kronos pluje na hladině rychlostí až 80 km/h a když se potopí, pod hladinou zvládne uhánět až 50 km/h, což je rychlost srovnatelná s rychlostí útočných ponorek s jaderným pohonem a mnohem vyšší, než dosahují stávající podvodní plavidla speciálních sil.

Interiér je plně klimatizovaný a využívá systém adaptivního osvětlení, aby šetřil energii. V případě potřeby, třeba havárie nebo zasažení nepřátelským torpédem, systém aktivuje podporu života. V režimu pouze na baterie může ponorka zůstat provozuschopná po dobu 36 hodin.

Poté je třeba baterie znovu nabíjet po dobu 1,5 hodiny. Pokud by posádka použila dieselový pohon, pak si svůj pobyt ve vodě prodlouží o dalších 18 hodin, takže celková provozní doba stroje se vyšplhá na 54 hodin, tedy na více než dva dny v kuse.

Futuristické plavidlo žene vpřed hybridní systém skládající se z dieselového generátoru s elektromotorem o výkonu 1 200 koní a točivém momentu 2 400 Nm, který pohání vodní proud.

Unese až šest torpéd

V případě bojových operací může být Kronos vybaven celkem šesti minitorpédy, třemi zavěšenými na každém křídle. To už je slušná palebná síla, která potrápí i většího protivníka. Vývojáři také zmiňují elektronický periskop s 360stupňovým zobrazením s denní a noční infračervenou kamerou.

První prototyp Kronosu byl postaven v Dubaji ve Spojených arabských emirátech týmem inženýrů za pouhých 8 měsíců.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Highland Systems, zdroj: popsci, vlastní

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. No to je blbost 🤭 Videl nekdo to video? Tohle by bylo rado,kdyby dokazalo prezit jednu noc na hladine jakekoliv vody, natoz nekde pod vodou. Takove lacine spoje a svary, kamery prilepeny medvedim ho*nem a vse nastrikany barvou ve spreji 🤣😂 A tohle presentujou jako ponorku a jeste s takovejma parametrama?? 🤣😂 A to tomu radaktorovi co psal tento clanek, tak to mu nedocvaklo?? 🤣😂 Aby nic takoveho nepsal vazne, ale jako nepovedeny vtip nekde v Abu Dabi na ktery skoci jen hloupy lide 🤣😂 Ja se nemuzu prestat smat,ze tohle nekdo prijmul jako pravdivou vec 🤣😂🤣😂🤣😂

  2. Tohle se v 50m hloubky s efektni implozi rozlozi na marné lusy : )))

  3. Tohle už prezentovali asi před půl rokem. Přivezli to na vozíku za autem, mělo to dokonce složená křídla, asi aby se to vešlo na silnici.
    Je to naprostá a šílená kravina, asi na úrovni jako ta tajemná koule na japonském pobřeží. Podívejte se na špici toho stroje – naprostý 100% batman. Skutečně fungující stroj si nějakou takovouhle parádičku nemůže dovolit. Kam se vejde těch 10 lidí co má uvézt ? Kam budou chodit na záchod, uvařit si, ….. A ta minitorpéda – už je někdo viděl ? Jak se budou navádět, dosah, ….. A skutečně věřím, že se to potopí do 250 metrů. A klidně i hloub. Jen to už nikdy nevyplave.
    Škoda, že to nevyšlo na 1. dubna.

  4. Toto “plavidlo” zatím předvedlo jen schopnost každé kotevní bóje. Tedy vznášet se na hladině a nepotopit se. Vzhledem k posádce až 10 lidí, je těžko uvěřitelně malé! A to se má potopit do 100 m a krajně až do 250 m??? To by konstrukce musela být sakra bytelnější a tedy větší! A taky zmínka o schopnosti přežití po zásahu torpédem … 🙂 Zásah torpédem ve větší hloubce pod hladinou je konečná pro každou!!! ponorku. U stroje této koncepce je reálná schopnost rychlé plavby po hladině a ponoru, maximálně, do několika metrů! Ideální turistická atrakce.

Comments are closed.