Kronos, Highland Systems

Obrněná ponorka Kronos vypadá jako rejnok. Nepodobá ničemu, co jste dosud viděli

  • Ponorka dosahuje pod vodou maximální rychlosti 50 km/h
  • Vypadá jako z hollywoodského trháku o Batmanovi

Startup ze Spojených arabských emirátů Highland Systems představil novou ponorku, která ve skutečnosti vypadá spíše jako futuristická kosmická loď než jako podvodní plavidlo. Upozornil na to server Interesting Enginering.


Nepřehlédněte: Podívejte se na nejdetailnější fotografii Měsíce, která vám vezme dech. Závidět může i teleskop Jamese Webba


Ponorka rychlá jako blesk

Ponorka, která vypadá jako rejnok, najde uplatnění jak v komerčním, tak zejména v obranném sektoru. Futuristické plavidlo Kronos žene vpřed hybridní systém skládající se z dieselového generátoru s elektromotorem o výkonu 1 200 koní a točivém momentu 2 400 Nm, který pohání vodní proud.

Udávané vlastnosti ponorky jsou fantastické. Podle tvůrců se dokáže ponořit do hloubky 100 metrů, ale v případě kritické události dokáže dočasně přežít i ve 250 metrech. Kronos pluje na hladině rychlostí až 80 km/h a když se potopí, zvládne uhánět až 50 km/h.

V režimu pouze na baterie může ponorka zůstat provozuschopná po dobu 36 hodin. Poté je třeba baterie znovu nabíjet po dobu 1,5 hodiny. Pokud by posádka použila dieselový pohon, pak si svůj pobyt ve vodě prodlouží o dalších 18 hodin, takže celková provozní doba stroje se vyšplhá na 54 hodin, tedy na více než dva dny v kuse.

 

Kronos unese až šest torpéd

Interiér ponorky je plně klimatizovaný a využívá systém adaptivního osvětlení, aby šetřil energii. V případě potřeby, třeba havárie nebo zasažení nepřátelským torpédem, systém aktivuje podporu života. Obrázky ukazují, že interiéry jsou pro cestující prostorné, nejde o žádnou stísněnou kobku, kde se vojáci nebudou cítit komfortně.

V případě bojových operací může být Kronos vybaven celkem šesti minitorpédy, třemi zavěšenými na každém křídle. To už je slušná palebná síla, která potrápí i většího protivníka. Mimochodem, rozměry plavidla jsou 9,02 × 7,3 × 6,85 metru (délka, šířka a výška).  Mohutná křídla se dají sklápět směrem vzhůru, což umožní jej snadno naložit na přívěs a odvézt.

Že Kronos není žádným plácnutím do vody dokazuje, že tvůrci plánují projekt rychle přivést k životu a tak je ponorka již ve výstavbě ve Spojených arabských emirátech, kde má společnost Highland Systems sídlo.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Highland Systems, zdroj: Interesting Enginering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Když dokáží toto, jak by vypadala jako kosmická loď, mě se líbí i dizajn

Comments are closed.