Řidič autobusu

To tu ještě nebylo. Myšlenky řidičů autobusů v Číně hlídá umělá inteligence

  • Řidiči autobusů v Číně jsou pod naprostou kontrolou
  • Jejich emoce sleduje umělá inteligence

Dopravní úřady v Pekingu začaly sledovat emoce a zdravotní stav řidičů autobusů ve snaze zlepšit bezpečnost na silnicích. Upozornil na to server Daily Star.


Nepřehlédněte: Číňané vynalezli helmu čtoucí myšlenky. Pomůže cenzurovat porno


Umělá inteligence na ruce

Podle čínského konsorcia pro veřejnou dopravu byly řidičům vydány speciální elektronické náramky, které sledují vše od jejich krevního tlaku a spánku až po jejich pocity.

Noviny Baijing Daily uvádí, že mezi řidiče zatím putovalo 1 800 náramků. Není jasné, o jakou značku chytré elektroniky se jedná, ale pásky údajně měří biometrické údaje v reálném čase a zjišťují úzkost, nemoc a celkovou kondici pracovníků. Zpráva nezmiňuje, jestli řidiči musí náramky nosit povinně, tedy zda to mají úředně přikázáno, nebo je to na jejich svobodné vůli.

Podle serveru Daily Star se podobné chytré pásky v Číně již delší dobu používají k monitorování tělesné teploty ve veřejné dopravě, aby úřady mohly sledovat šíření koronaviru. Čínská policie pomocí podobných náramků rovněž sleduje osoby obviněné z drobných trestných činů s cílem snížit kriminalitu.

Řidič autobusu
Zdroj: Daniel-Bernard / Unsplash

Vítejte ve filmu Minority Report

Čína na sebe letos strhla velkou pozornost tím, když vyšlo najevo, že její vědci pracují na umělé inteligenci, která funguje na podobném principu, jako oddělení PreKrim ve filmu Minority Report.

Umělá inteligence vytváří profily občanů na základě jejich pohlaví, duševních chorob, historii internetu, informací z trestního rejstříku a výšce sociálního kreditu. Pokud se například ve stejné oblasti shromáždí více „vysoce rizikových“ občanů, policejním jednotkám je zasláno prioritní automatické varování, aby ihned vyrazily na místo.

Číňané však nejsou jediní, kdo pracují na umělé inteligence pro předvídání zločinů s vysokou mírou přesností. Vědci z univerzity v Chicagu v červenci uvedli, že vytvořili algoritmus strojového učení, který orgánům činným v trestním řízení sdělí, kdy k trestnému činu dojde. A to prý až týden předem a s 90% přesností.

Zdroj náhledové fotografie: David Cain / Unsplash, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares