Zločin, policie, AI, umělá inteligence

Umělá inteligence dokáže předvídat zločin týden dopředu s více než 90% přesností, tvrdí vědci

  • V USA odhalí zločin ještě před tím, než k němu dojde
  • Zní to jako scénář z filmu, ale brzy se to stane realitou

Představte si dokonalý svět. Svět bez vražd, bez kriminality. Policejní oddělení zatýká vrahy za vraždy, které se ještě nestaly. Systém je dokonalý, tedy pokud nakonec nedojde i na vás. Tak nějak by se dal ve zkratce shrnout hollywoodský trhák Minority Report.


Nepřehlédněte: Dostali se k tajemstvím vesmíru? Hackeři z Anonymous okradli ruský technologický institut, který spolupracuje s Roskosmosem


Vítejte v budoucnosti

Čínská vláda už dala najevo, že se filmem nechala inspirovat. Tamní vědci pracují na umělé inteligenci, která funguje na podobném principu, jako funguje filmové oddělení PreKrimu – kriminálníka odhalí ještě před tím, než něco podnikne.

Jedná se o systém na principu neviditelné klece: umělá inteligence bude vytvářet profily občanů na základě jejich pohlaví, rasy, duševních chorob, historii internetu, informací z trestního rejstříku a výšce sociálního kreditu. Pokud se např. někdy se ve stejné oblasti shromáždí více „vysoce rizikových“ občanů, policejním jednotkám bude zasláno prioritní automatické varování, aby ihned vyrazily na místo.

Kamery a umělá inteligence

Číňané ale nejsou jediní, kdo pracují na umělé inteligence pro předvídání zločinů s vysokou mírou přesnosti. Vědci z univerzity v Chicagu tvrdí, že vytvořili algoritmus strojového učení, který nejenže orgánům činným v trestním řízení sdělí, kdy k trestnému činu dojde (prý až týden předem  a s 90% přesností), ale také pomůže monitorovat chování policejních jednotek. Dotyčný softwarový nástroj monitoruje vzorce v údajích o trestné činnosti zahrnující majetkovou trestnou činnost, násilí a krádeže a využívá tyto informace ke sledování zločinců i policistů.

Jeden z vědců Ishanu Chattopadhyay uvedl, že jejich technologie bude použita na dohlížení vymáhání práva a ke sledování policejních praktik v chudších oblastech amerických měst. Zatímco v Číně umělá inteligence bude sloužit výhradně k odhalení zločinu ještě před tím, než k němu dojde, ve Spojených státech bude dohlížet i na chování policie a sledovat, zda se zatčeným neděje nějaké příkoří.

Zdroj náhledové fotografie: 4711018 / Pixabay, zdroj: NewScientist

Total
0
Shares