Elon Musk, Tesla

Tesla je světelné roky před konkurencí. Za 5 let vydělá víc než Ford i General Motors dohromady

  • Tesla je svým způsobem fenomén
  • Má velké množství fanoušků i kritiků
  • Ford se zaměřuje na elektromobilitu
  • Dle expertů to na Teslu nebude stačit

Tesla v současnosti rozhodně není jediným výrobcem, který produkuje elektrické vozy. Svou větší či menší špetkou do pomyslného mlýna už stihla přispět každá významnější automobilová značka. Nejen v médiích, ale prakticky ze všech stran slýcháme, že tento segment je dopravní službou budoucnosti. Jestli tomu tak skutečně je, je minimálně diskutabilní. Ostatně jsem se tomu podrobněji věnoval v tomto samostatném článku.

Je Tesla nejlepší?

Ale teď obloukem zpátky k Tesle. Ta je navzdory prodejním výsledkům a relativnímu úspěchu vnímána jako etalon elektromobility. Alespoň tak ji vidí nejen skalní fanoušci, ale i někteří analytici. Na druhou stranu existuje velká skupina kritiků, kteří poukazují na to, že její přínos je značně nadhodnocený a kvalita nevalná; ať už jde o dílenské zpracování, povrchovou úpravu nebo další lapsy, se kterými se uživatelé dennodenně potýkají (jsou toho plné sociální sítě).


Nepřehlédněte: Tesla a ti druzí. Je elektromobil dopravní prostředek budoucnosti?


Elektromobil Tesla
Elektromobil Tesla (Zdroj: Vlad Tchompalov, Unsplash)

I s přihlédnutím k těmto faktorům se však Tesla prý nemusí v nejbližších letech konkurence bát. Alespoň tohle tvrdí experti z Morgan Stanley, jak informuje server RealmeCentral. Ti si jako nejlepší příměr vzali nový byznys plán, jenž před pár dny představil Ford. Že se v tom malinko ztrácíte? Nemusíte. Shodou okolností jste si na našich stránkách mohli přečíst, že Tesla má silného konkurenta.

Ostatní prý zaspali

Tím není nikdo menší než Ford, který si až doposud s elektromobilitou příliš netykal. Jistě, úplně na ni nekašle. V portfoliu má Mustang Mach-E, Ford F-150 Lightning, za dveřmi je i E-Transit. Přesto je lehce pejorativně řečeno sto let za opicemi a to samé platí i pro General Motors.

Právě tyto firmy vzal Morgan Stanley jako protipól Tesly a konstatoval, že za pět let Tesla vydělá tolik, co nevydělají Ford i General Motors dohromady. Věří, že tržní podíl společnosti Elona Muska dosáhne ve Spojených státech na více jak 10 %, do roku 2030 už to bude 18 nebo klidně i 23 procent zatímco u Fordu a GM bude efekt opačný a za osm let budou mít stěží 12 procent. Jde o vcelku ambiciózní odhad, nemyslíte?

Zdroj náhledové fotografie: Tech Nick, Unsplash

Total
1
Shares