Robot, Optimus, Tesla

Tesla představí robota, který bude vypadat jako člověk. Schválně bude pomalý, aby lidem nemohl ublížit

  • Optimus by mohl být hotový do konce září letošního roku
  • Lidem má pomáhat s nudnou a nebezpečnou prací

Americká automobilka Tesla, kterou vlastní miliardář Elon Musk, již nějakou dobu vyvíjí humanoidního robota zvaného Optimus. Ten má být určen pro nebezpečnou, opakující se nebo nudnou práci, kterou lidé nedělají rádi. Dosud se věřilo, že se prvního prototypu dočkáme až příští rok, jenže věci nabraly nečekaný spád, vývoj jde jako po másle, a tak Tesla veřejnosti funkčního robota představí už letos v září.


Nepřehlédněte: Předpověď vizionáře Elona Muska: Solární energie by v budoucnu mohla napájet celou civilizaci


Já, Optimus

Není žádným tajemstvím, že Tesla kromě elektromobilů vyvíjí i roboty, kteří se budou podobat lidem. Dvounohý Tesla Bot, resp. Optimus, jak jej ve firmě nazvali, nebude žádným běžným robotem. Má jít o robota, který bude schopen učit se novým věcem stejně jako lidé.

Optimus byl oficiálně představen v srpnu loňského roku v rámci Dnů umělé inteligence. Musk tenkrát uvedl, že bude založen na stejných čipech a senzorech, které používají samořídící funkce vozů Tesla. Během tiskové konference nešetřil superlativy a označil ho za skvělého pomocníka do domácností i do továrny. Zároveň uvedl, že finální cena robota pro koncového zákazníka nebude mimo realitu. Měl by prý stát o něco méně než automobil.

Teď excentrický miliardář, který má zálusk na koupi Twitteru, překvapil oznámením, že funkční prototyp bude veřejnosti představen už během září. „Tesla AI Day se posunul na 30. září, protože do té doby už možná budeme mít funkční prototyp Optimuse,“ napsal Musk na Twitter.

Nebojte, utečete mu

Pro Teslu je Optimus jedním z nejdůležitějších projektů. Musk věří, že se robot stane klíčovým produktem při vývoji obecné umělé inteligence (Artificial General Intelligence). Mimochodem, Optimus má měřit zhruba 173 centimetrů a vážit 57 kilo. Měl by být schopen zvládnout práce od připevňování šroubů u auta pomocí klíče po vyzvedávání nákupu v obchodech.

A ještě jedna skvělá věc: pohybovat se má maximální rychlostí 8 km/h. Takže ano, kdyby vám chtěl náhodou ublížit, bez problémů mu utečete.

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: Electrek

Total
0
Shares