Elektromobil Tesla

Tesla má na krku další skandál. Důvodem je diskutabilní autonomní řízení

  • Tesla je etalonem mezi elektromobily
  • Režim Autopilot je terčem kritiky
  • Je předmětem šetření federálního úřadu USA
  • Nově si na automobilku posvítil kalifornský dopravní inspektorát

Tesla stejně jako Elon Musk čelí dalšímu skandálu . Může za to funkce Autopilot, která je takovou předzvěstí plně autonomního řízení (Full Self Driving neboli FSD je stále ve fázi beta testingu). Podle ohlasů nejen ze Spojených států to vypadá, že existuje jistá disproporce mezi tím, jak značka autopilota prezentuje a tím, jak (ne)musí fungovat v praxi.

Tesla: „Chyba není u nás“

Zaprvé je potřeba si říct, že přes nesporné výhody zvláště na dálnicích, má toto řešení v běžném provozu stále limity. Zadruhé je to způsob, jakým Tesla tyto funkce prezentuje veřejnosti, viz …„budoucností řízení vozů Tesla je Autopilot nebo Full Self Driving zatímco vy se můžete věnovat libovolné zábavě“.

I když je to myšleno částečně v nadsázce, našli se tací, co to přijali za své a místo toho, aby se věnovali situaci na vozovce, hráli na obrazovce nejrůznější hry. Zvýšenou obavu o vyspělost systému nedávno vyjádřili američtí senátoři Richard Blumenthal a Ed Markey, kteří se dožadují přezkumu a vyhodnocení právě z důvodů nejen chybějících, ale jasně definovaných informací uživatelům.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence nakreslila poslední selfie, až svět ovládnou roboti. Obrázek vás k smrti vyděsí


Elon Musk, Tesla
Tesla (Zdroj: Tech Nick / Unsplash)

Situací se také dlouhodobě zabývá i tamější Úřad pro bezpečnost silničního provozu. Ten aktuálně vyšetřuje 11 nehod, 17 zranění a jedno úmrtí, které se udály v roce 2018 a i v tomto směru panují značné pochyby, jak jsou pomocné systémy Teslou prezentovány a zákazníky vnímány, avizoval web Gizmodo.


Nenechte si ujít: Anonymous jsou jedním z nejnebezpečnějších nástrojů v rukou svobodného světa, stěžují si Rusové


Nepravdivé, zavádějící!

A aby toho nebylo málo, na tuto kauzu se nabaluje další. Na Teslu si posvítil kalifornský dopravní inspektorát. Tomu se celá záležitost vůbec nelíbí. Na základě rozsáhlého šetření dokonce proti značce vznesl dvě oficiální stížnosti.

V nich akcentuje nefér reklamu, zavádějící tvrzení stejně jako fakt, že i když jsou tato vozidla vybavena velmi sofistikovanými algoritmy, stále nejsou plně autonomní.

Jde o pravý opak toho, co v minulosti zaznělo jak z úst samotného Elona Muska, tak i v několika populárních spotech. Pakliže Tesla v co nejkratší době nesjedná nápravu, mohla by přijít o licenci, informuje The Verge.

Zdroj náhledové fotografie: Vlad Tchompalov / Unsplash

Total
0
Shares