Elektromobil Tesla

Tesla má kvůli Autopilotovi na krku další žaloby. Je tato funkce vůbec bezpečná?!

  • Tesla je etalonem mezi elektromobily
  • Režim Autopilot je terčem kritiky
  • Automobilka čelí vlně nejrůznějších žalob

Tesla stejně jako Elon Musk čelí dalšímu skandálu . Může za to funkce Autopilot, která je takovou předzvěstí plně autonomního řízení (Full Self Driving neboli FSD je stále ve fázi beta testingu).

Podle ohlasů nejen ze Spojených států to vypadá, že existuje značná disproporce mezi tím, jak značka autopilota prezentuje a tím, jak (ne)musí fungovat v praxi.


Nepřehlédněte: Slavný tvůrce humanoidní robotky varuje: Stroje nám budou vládnout, člověka nahradí


Tesla
Zdroj: Roberto Nickson / Unsplash

Tesla Autopilot

Zaprvé je potřeba si jasně říct, že i přes nesporné výhody zvláště na dálnicích, má toto řešení v běžném provozu i nadále poměrně zásadní limity. Zadruhé je to způsob, jakým Tesla tyto funkce prezentuje veřejnosti, viz …„budoucností řízení vozů Tesla je Autopilot nebo Full Self Driving zatímco vy se můžete věnovat libovolné zábavě“.

Potíž je v tom, že takhle to v reálu skutečně nefunguje, a je to právě řidič, kdo je i přes veškerou vyspělou techniku vozidla stále tím nejdůležitějším elementem. Bohužel, spousta šoférů; ať už z vlastní hlouposti nebo díky nad míru zdařilé mediální masáži nabývá dojmu, že Tesla řízení zastoupí beze zbytku sama.

Tak to nefunguje. Díky sérii nejrůznějších kauz, jež v některých případech skončily i smrtí, se na automobilku zaměřilo několik významných amerických dopravních institucí.


Nenechte si ujít: Hermeus vyvíjí hypersonický letoun budoucnosti. Díly vytiskne na speciální 3D tiskárně


Elektromobily
Zdroj: Vlad Tchompalov / Unsplash

Hloupost i klamání zákazníků

Ty vypracovávají poměrně podrobný přezkum (rozuměj: hloupost šoféra vs. promo a klamavá reklama Tesly). Z dosud veřejně dostupných informací vyplývá, že značka zákazníky vodí za nos, když ohledně Autopilota říká „a)“ a neupozorňuje na „b)“.

A to je i případ další žaloby, informuje GadgetsNow. Ta poukazuje na nefér reklamu, zavádějící tvrzení stejně jako fakt, že i když jsou tato vozidla vybavena velmi sofistikovanými algoritmy, stále nejsou plně autonomní, což je v přímém rozporu s tím, jak to Tesla veřejnosti prezentuje.

Zdroj náhledové fotografie: Vlad Tchompalov / Unsplash

Total
0
Shares