Hermeus

Hermeus vyvíjí hypersonický letoun budoucnosti. Díly vytiskne na speciální 3D tiskárně

  • Hermeus chce vyvinout hypersonický letoun
  • Částečně ho bude vyrábět na 3D tiskárnách

Americký startup Hermeus pracuje na vývoji superrychlého letadla, které několikanásobně pokoří rychlost zvuku. Z Ameriky do Evropy to i s pasažéry zvládne za 90 minut. Zajímavé je, že část dílů letounu budoucnosti se bude vyrábět na 3D tiskárnách.


Nepřehlédněte: HSP Magnavem je letadlo budoucnosti na jaderný pohon s lázněmi a posilovnou, které pojme až 500 cestujících


Nadzvukový letoun budoucnosti

Možná jste slyšeli o startupu Hermeus, který se vážně zabývá hypersonickou leteckou dopravou. Své nadzvukové letouny, které mají sloužit k vojenským účelům, ale i běžnému komerčnímu létání, vyvíjí už několik let. Díky speciálnímu náporovému motoru, který má jméno Chimera, mají zvládnout přepravovat pasažéry (nebo vojáky) rychlostí překračující hranici Mach 5, tedy více než 6 000 kilometrů za hodinu. Tím by se výrazně urychlilo mezikontinentální cestování a letecká doprava by vkročila do své zcela nové éry.

Výrobu usnadní 3D tisk

Teď firma oznámila, že části svých letadel bude tisknout na speciálních 3D tiskárnách. Za tímto účelem podnik získal stroje Sapphire a velkoformátové tiskárny Sapphire XC od Velo3D. Generální ředitel a zakladatel společnosti Velo3D Benny Buller uvedl, že i když je náročnost materiálů na teplotu a vibrace u nadzvukového letounu mnohem vyšší než u běžného letadla, tiskárny Sapphire a Sapphire XC dokážou potřebné díly bez problémů vyrobit.

Hermeus
Zdroj: Hermeus

Podaří se vše zrealizovat?

Vytvořit letoun schopný letět rychlostí Mach 5 je ambiciózním plánem. Tak trochu se nabízí srovnání s legendárním Concordem, který však byl schopen vyvinout maximální rychlost odpovídající „pouze“ Mach 2. Jakkoli neuvěřitelně vše zní, projekt společnosti Hermeus není úplně bez šance. Startup totiž založili zaměstnanci, kteří dříve působili ve firmách, jako je SpaceX, Blue Origin, NASA či Boeing.

Zda se však podaří přetavit všechny cíle v realitu, nelze s jistotou říct. Podobně ambiciózní plány na návrat ke komerčnímu nadzvukovému létání měla dříve už celá řada jiných společností. Jejich nápady ale časem vyšuměly do ztracena a dnes už si na ně nikdo nevzpomene.

Zdroj náhledové fotografie: Hermeus, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares