Robot, kyborg, umělá inteligence

Slavný tvůrce humanoidní robotky varuje: Stroje nám budou vládnout, člověka nahradí

  • Pokud nezačneme jednat, roboti nás za několik let nahradí
  • Lidé už nebudou potřeba, varuje vývojář

Programátor, který vytvořil slavnou humanoidní robotku, si myslí, že do tří let budeme čelit nepředstavitelným společenským změnám a varuje, že jsme všichni odsouzeni k zániku, pokud okamžitě nedojde ke změně.


Nepřehlédněte: Xiaomi zahájí masovou výrobu vlastních elektromobilů. Je nejvyšší čas konkurovat Tesle, oznámil šéf firmy


Nahradí umělá inteligence lidi?

Umělá inteligence bývá navzdory technologickému pokroku stále spojovaná s chladným strojovým uvažováním, ale humanoidní robotka Ai-Da, za kterou stojí oxfordský vývojář Aidan Meller, tento stereotyp zbořila. Dokáže totiž psát poezii i vytvářet výtvarná díla.

Tvůrce prvního robotického umělce nyní překvapivě varuje, že vzestup umělé inteligence je nekontrolovaný a směřujeme k tomu, aby AI nad lidmi v budoucnu převzala kontrolu.

Meller se obává, že do tří let budeme čelit nepředstavitelným změnám, protože člověk „splyne“ se strojem. Je také přesvědčen, že Elon Musk má pravdu, když tvrdí, že případná jaderná válka bude mít na lidstvo menší dopad než umělá inteligence.

„Vzestup umělé inteligence oprávněně znervózňuje. Míříme k tomu, že převezme vládu nad lidmi, takže musíme mít etické srdce,“ řekl u příležitosti zahájení výstavy Imagining AI, která zkoumá hranici mezi člověkem a robotem.

Roboti ve vládách?

Meller šel však ještě dál a vyzval vlády celého světa, aby se v otázce umělé inteligence sjednotily a naznačil, že jednoho dne bychom se mohli dočkat robotů v samotných úřadech.

„Je velmi pravděpodobné, že umělá inteligence bude jednou hrát důležitou roli při změnách ve vládách. Důležitý je ovšem spravedlivý systém.

Vše by se muselo řídit jasnými pravidly, jinak by mohla být (AI) negativní. Také nechcete dát moc korporacím. To by rozhodlo o pádu lidstva,“ řekl.

Cesta lidstva do vesmíru

Kromě toho je vývojář přesvědčen, že brzy budeme žít i na jiných planetách. Předpovídá, že poletíme na Měsíc a lidé budou žít na Marsu. „Ještě za našeho života se staneme multiplanetárním druhem a na Marsu jako první přistanou „skuteční“ roboti.

Ačkoli existuje velká šance, že se výzkum umělé inteligence zvrtne a roboti nakonec lidstvo vyhladí, Meller věří, že ještě není pozdě na to, abychom vše zastavili.

Zdroj: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Ti robiti budou jaksi potřebovat nekonečný zdroj energie. Momentálně tedy sci-fi.

Comments are closed.