Pneumatika, NASA

Tenhle vynález nadchne všechny cyklisty: Do pneumatik pro jízdní kola míří technologie NASA použitá na Marsu

  • Materiál vyvinutý NASA nahradí běžné pláště s duší
  • Jedinečné pneumatiky METL míří do prodeje

Před dvěma lety odhalil startup SMART Tire Company pneumatiky, které využívají pokročilou technologii NASA a jsou navrženy tak, aby se nikdy nepoškodily. Nyní zástupci společnosti oznámili, že se konečně začnou prodávat, ale zatím jen prostřednictvím kampaně na Kickstarteru.


Nepřehlédněte: Vědci se snaží zjistit, co vytváří vodu a led na Měsíci. Nová studie ukazuje na elektrony


Na kole už navždy bez defektů

Není žádnou novinkou, že vynálezy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) si vypůjčují také jiná odvětví a lidem k slouží i v běžném životě. Vzpomeňme třeba snímače mobilních fotoaparátů nebo matrace z paměťové pěny. No a teď jsme se dočkali i převratných cyklistických pneumatik.

Společnost SMART Tire Company nazývá své pneumatiky METL „produktem kosmického věku“ a tvrdí, že jsou odolné proti defektu a vydrží roky než nadejde čas na jejich výměnu. „Dokonce ani velké trhliny tyto pneumatiky nezpomalí: Můžete do nich vrazit kuchyňský nůž a pokračovat v jízdě, protože to neovlivní jejich strukturální integritu,“ řekl spoluzakladatel startupu Brian Yennie. „Bez stlačeného vzduchu uvnitř pneumatik již není problém s propíchnutím,“ dodal.

Pneumatiky METL vychází z pneumatik pro robotické vozítko Perseverance, které na rudé planetě pátrá po dávných stopách života. Takové pneumatiky musí současně splňovat hned několik zdánlivě si odporujících kritérií. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, musí být lehký, ale zároveň i velmi pružný a hlavně velmi odolný, aby se po pár vyjížďkách pneumatika nepoškodila. Pohyb po Marsu nebo Měsíci je pro rovery totiž všechno, jen ne bez rizik.

Technologie NASA: Místo duše síť vláken

Na čekací listině na pneumatiky nové generace je v současné době přes 10 000 cyklistů, vysvětluje společnost SMART Tire Company na své stránce na Kickstarteru.

V době psaní tohoto článku zbývá do konce kampaně ještě více než 23 dní a stránka již získala téměř 139 tisíc dolarů. Původní cíl byl pouhých 25 tisíc dolarů, takže se zdá, že kampaň na Kickstarteru byla pro americký startup velmi úspěšná. Pokud bude popularita pneumatik METL nadále stoupat, je možné, že se dočkáme i nějaké změny ve způsobu využívání pneumatik u automobilů.

Podle Yennieho je automobilový průmysl oblastí, kde mohou pneumatiky METL výrazně zabodovat. Vychází z průzkumu, podle kterého dvacet procent mimořádných událostí na silnicích způsobí právě problém s pneumatikami a naprostá většina těchto incidentů je způsobena ztrátou tlaku nebo nesprávným nahuštěním.

Zdroj náhledové fotografie: CJ Toscano / Unsplash, zdroj: BGR, Kickstarter, Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Do pneumatik v Čechách zatím míří jen šmejdové čínské duše, které nevydrží ani tři měsíce denního používání. Bohužel pamatuji doby, kdy duše běžně přežily životnost kola, když nedošlo k poškození z vnějšku . Nepotřebuji kosmické technologie, stačily by mi poctivé duše z gumy, a ne z toho hnusného porézního plastu, které se musí každý týden dofukovat a při zahřátí ráfku změkne a praskne. Neví někdo jestli se poctivé duše ještě dají někde koupit ? Nechci pořád na hory vozit v batohu pneuservis

Comments are closed.