Měsíc

Vědci se snaží zjistit, co vytváří vodu a led na Měsíci. Nová studie ukazuje na elektrony

  • Na Měsíci je led s vodou
  • Nachází se v nejchladnějších částech polárních oblastí
  • Vědci se snaží zjistit, jak vzniká

Víme, že na Měsíci je led. Méně jasné je, že netušíme, odkud pochází – kde se bere. Nová studie naznačuje, že ke vzniku zmrzlé vody na měsíčním povrchu přispívají vlny elektronů, které přicházejí nepřímo ze Země a Slunce.


Nepřehlédněte: Viry kradoucí hesla terorizují české uživatele. Nejvážnější hrozbou zůstává Agent Tesla


Vodní led na Měsíci

Měsíc je bezpochyby nejzajímavějším tělesem, jaké na noční obloze můžeme pozorovat vlastníma očima. Americká NASA plánuje, že na jeho povrchu za několik let vybuduje první lunární kolonii, která bude sloužit jako odrazový můstek pro budoucí pilotované lety na Mars. Mezitím však na odvrácené straně Měsíce v blízkosti jižního pólu úspěšně přistála indická sonda Čandraján-3. Vědci předpokládají, že se v jejím okolí nachází velké množství vody a ledu. Méně už spolu ovšem souhlasí v tom, odkud se led bere.

Možnou odpověď nabízí studie, kterou publikoval server Nature Astronomy. Podle výzkumníků na Měsíc dopadají elektrony, když prochází zemským magnetotailem, který naše planeta zanechává za sebou, jak se řítí vesmírem. Uvnitř magnetotailu se nachází plazmová vrstva tvořená vysoce nabitými elektrony a ionty, které jsou přitahovány ze zemské atmosféry a zářením slunečního větru ze Slunce.

Vědci se tím, jakou roli by magnetotail mohl hrát při vzniku měsíční vody, zabývali již před několika lety. Zjistili, že magnetosféra vzniká tak, že ochranné magnetické pole Země odráží sluneční vítr a vytváří v jeho důsledku různé efekty.

„Když se Měsíc nachází mimo magnetickou dráhu, je jeho povrch bombardován slunečním větrem. Uvnitř magnetotailu se protony slunečního větru téměř nevyskytují a očekávalo se, že tvorba vody klesne téměř na nulu,“ uváděl planetární vědec Shuai Li z Havajské univerzity v Mānoa. 

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

NASA chystá lunární kolonii

Nová dálková analýza však naznačuje, že to není tak zcela pravda. Dřívější studie poukazovaly na to, že vodíkové ionty ze slunečního větru vytvářejí na Měsíci vodu, ale zdá se, že tato voda se tvoří i v době, kdy je měsíční povrch chráněn před slunečním větrem, tedy uvnitř magnetotailu.

Vědci se domnívají, že ve hře jsou jiné síly – konkrétně elektrony. Jedním ze způsobů, jak k vytváření ledu může dojít, je reakce vysokoenergetických elektronů s měsíční půdou, při níž se uvolňuje zachycený vodík, který pak může tvořit vodu. „V magnetotailu mohou probíhat další procesy. Zejména záření vysokoenergetických elektronů vykazuje podobné účinky jako protony slunečního větru.“

K potvrzení nové vědecké teorie je zapotřebí dalších experimentů na povrchu Měsíce, ale je to přinejmenším zajímavý návrh – jeden z mnoha, kterými se v současnosti vědci zabývají, aby určili, kde se voda na Měsíci poprvé vzala. Existuje mnoho důvodů, proč led na Měsíci vědce tolik fascinuje: Můžeme se z něj dozvědět více o jeho minulosti a je také důležitý pro budoucí lidské kolonie.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj:Nature Astronomy, Science Alert

Total
0
Shares