FRB, signál

Teleskop hledající mimozemšťany zachytil podivný signál z hlubokého vesmíru. Připomíná hru na píšťalku

  • Něco Zemi bombarduje podivným mimozemským signálem
  • Podle vědců připomíná písničku zahranou na píšťalku

O tom, že se záhadné rádiové signály z vesmíru někdy pravidelně opakují, všeobecně víme. Vědci však poprvé zaznamenali opakovaný vzor v sérii výbojů, které připomínají kosmickou písničku zahranou na píšťalku. Jedná se o vzorec, který nebyl nikdy předtím pozorován.


Nepřehlédněte: „Svět se změní k nepoznání“. Cestovatel časem ukázal fotky, se kterými se vrátil z roku 3311


Vědci zachytili záhadný radiový signál z vesmíru

Astronomové při mapování rádiových vln ve vesmíru narazili na objekt, který se nepodobá ničemu, co doposud viděli. Opakovaně vysílá signály, jejichž záření patří mezi nejpodivnější, s nimiž se dosud setkali. Domnívají se, že se může jednat o pozůstatek zhroucené hvězdy se silným magnetickým polem.

Rychlé rádiové záblesky (FRB) jsou extrémně krátké a vysokoenergetické pulsy elektromagnetického záření, které obvykle vznikají mimo naši galaxii. Většina z nich trvá od jedné tisíciny sekundy do tří sekund a jsou opravdu silné: Za krátkou dobu vydají tolik energie jako 500 milionů Sluncí. A je nesmírně složité je vystopovat – většina FRB byla zaznamenána pouze jednou.

Radioastronomka Sofia Sheikhová z Institutu SETI společně se svým týmem vystopovali zdroj záblesku FRB 20220912A a zjistili, že přichází z galaxie vzdálené asi miliardu světelných let od Země. Objevili celkem 35 záblesků s průměrnou dobou trvání 1,2 milisekundy. Svá zjištění zveřejnili v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

FRB, signál
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Jsou od nějaké jiné civilizace?

„Tyto záhadné signály vykazují driftování frekvence směrem dolů, souvislost mezi šířkou pásma signálu a centrální frekvencí a změnu v trvání záblesků v čase,“ píše se v článku. Experti také našli něco, co nikdy předtím: během dvou měsíců pozorování došlo k nápadnému poklesu středové frekvence signálů, což odhalilo nečekané kosmické klouzavé pískání.“

„Zužujeme zdroj FRB na extrémní objekty, jako jsou magnetary, ale žádný existující model nedokáže vysvětlit všechny dosud pozorované vlastnosti,“ uzavírá radioastronomka Sofia Sheikhová z Institutu SETI.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: The SunNew Scientist, arXiv

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Nejsem tedy specialista jen laik , ale počítám s tím že tyto takzvané zachycené zvuky v budoucnosti mohou pomoci při orientaci v prostoru lodi blížící se rychlosti světla .Ono ve finále není takový problém takovou loď postavit , ale vědět kam letí …

Comments are closed.