telefon

Telefony s Androidem trpí závažnou bezpečnostní chybou, která ohrožuje i Čechy. Zamknutá obrazovka vydá citlivá data

  • Smartphony s Androidem obsahují kritickou chybu
  • Finta, jak obejít zámek telefonu, není nijak složitá

Chytré telefony s Androidem obsahují chybu, která umožňuje obejít jejich zamykací obrazovku. Pokud svůj telefon necháte někde bez dozoru, hrozí, že se vám do něj podívá někdo cizí.


Nepřehlédněte: Objevil se na MS ve fotbale 1962, kde Československo bralo stříbro, cestovatel v čase? Muž prý v ruce drží skládací mobil


Telefony s Androidem v problémech

Operační systém Android trpí vážnou chybou. Ukázalo se totiž, že ze zamčeného telefonu se lze poměrně jednoduchým manévrem dostat k uloženým fotografiím, textové korespondenci i účtům na sociálních sítích. Google o problému ví a přichystal nápravu.

Závažnou zranitelnost objevil expert David Schütz. Etický hacker upozornil, že finta, jak obejít zámek telefonu, není vůbec složitá. Je přitom úplně jedno, jaké zařízení vlastníte – ať už jde o telefon Pixel, Xiaomi nebo Samsung Galaxy – v ohrožení je každý.

Stačí několik sekund, abyste si mohli prohlédnout data v cizím telefonu nebo zařízení resetovali a následně s ním nakládali, jak se vám zlíbí.

Metoda útoku je překvapivě jednoduchá. Útočník musí pouze držet příslušné zařízení fyzicky v ruce a vložit do něj vlastní SIM kartu s aktivním PIN kódem. PIN SIM karty pak musí třikrát zadat nesprávně, než je vyzván k zadání kódu PUK a nastavení nového PINU. To je vše. Poté zmizí obrazovka zámku a získá plný přístup do telefonu. 

Pokud můžete, vždy aktualizujte

No, pokud byste to chtěli vyzkoušet, je nám líto, ale možná už to nebude fungovat. Google opravu zahrnul do prosincových bezpečnostních záplat, takže pokud váš telefon pravidelně aktualizujete, máte vyhráno. Ohroženi jsou dnes výhradně ti, kdo svůj telefon neradi aktualizují, ať už pro to mají jakýkoli důvod. 

Google opravu bezpečnostního nedostatku zahrnul do operačního systému ve verzích Android 13, Android 12, Android 11 a Android 10. V bezpečí by tedy měla být většina smartphonů a tabletů na trhu. Nově objevená chyba znovu jasně ukazuje, proč je velmi důležité vždy instalovat nejnovější záplaty pro systém Android.

Zdroj náhledové fotografie: N.Tho.Duc / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. No takže blbost. Asi bych si všiml, že mi někdo do telefonu strká nějakou svoji SIM kartu. A kdo ne, tak je debil.

  2. Takze zaplata uz je takze netrpi proc sirite dezinformace pozor aby vas neblokli jak areonet 😀

Comments are closed.