Muž, telefon

Telefony na odpis: Tyto Samsungy už nikdy nedostanou žádnou aktualizaci. Prodávaly se i v Česku

  • Někteří z vás nejspíš zamáčknou slzu, ale nedá se nic dělat
  • Tady jsou telefony, se kterými Samsung skončil

Pokud používáte starší telefon od Samsungu, následující zpráva vám žádnou radost neudělá. Korejský výrobce postupně doplňuje seznam smartphonů, kterým skončila podpora a již nikdy nedostanou žádnou softwarovou aktualizaci, tedy novou verzi operačního systému Android ani žádné bezpečnostní záplaty.


Nepřehlédněte: Šikovný vynález pro všechny cyklisty: Za zlomek ceny promění každé jízdní kolo v elektrokolo


Nemilosrdný Samsung

Jihokorejský výrobce Samsung znovu „oživil“ seznam chytrých telefonů, které již nemohou počítat se softwarovou podporou. Opět se ukázalo, že nic netrvá věčně a některé cenově dostupné mobily byly definitivně odsunuty na vedlejší kolej. Jak informuje server Phone Arena, přes palubu byla hozeny další tři smartphony.

Když vašemu telefonu skončí softwarová podpora, znamená to obvykle dvě věci: Buď se poohlédnete po něčem novějším, ale to vás bude stát peníze, nebo zatnete zuby a pojedete dál.

V druhém případě ale musíte počítat s tím, že vaše zařízení bude zranitelnější vůči virům a útokům hackerů. Právě před touto volbou nyní stojí majitelé mobilů Galaxy A51 5G, Galaxy A41 a Galaxy M01. Připomeňme, že první dva se velmi dobře prodávaly i v České republice.

Samsung
Zdroj: Christian Wiediger / Unsplash

V Česku je lidé stále používají

Nejenže tato trojice nebude dostávat žádné další aktualizace operačního systému Android, ale počínaje červnem nebude žádný z těchto telefonů dostávat ani bezpečnostní aktualizace. Pokud však bude objevena velmi kritická zranitelnost, nelze vyloučit, že Samsung přijme mimořádná opatření a vydá aktualizaci, která ji opraví, ale šance, že se tak stane, je poměrně malá. Není však nulová.

Vzhledem k tomu, že všechny tři smartphony mají svá nejlepší léta za sebou, a už nějakou dobu dostávaly pouze bezpečnostní aktualizace, nemělo by jejich majitele trápit, že je výrobce definitivně zařízl.

Pokud Galaxy A51 5G, Galaxy A41 nebo Galaxy M01 vlastníte, nepropadejte panice. Telefon vám bude fungovat jako doposud: Zavoláte si, napíšete SMS, podíváte se na video na YouTube a s kamarády „pokecáte“ na sociálních sítích. Počítejte ovšem s tím, že bude zranitelnější vůči různým virovým hrozbám.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Phone Arena

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..