Podvod

„Odpovíš na podvodný telefonát a jsi rád, když přijdeš o kilo!“ I taková je v Česku realita

 • Nejrůznější vyčůránci si nedají pokoj
 • Podvodné telefonáty jsou velký nešvar
 • Buďte ostražití a nenechte se napálit

Už v průběhu pandemie se ukázalo, že vzrostl počet podvodných útoků. Tyto nekalé praktiky si šmahem osvojilo čím dál více nejrůznějších vyčůránků s touhou se co nejjednodušeji, a hlavně rychle zbohatnout.

Podvodné telefonáty ze zahraničí

Jednou z nejčastějších metod je telefonický hovor, který v momentě, kdy zavoláte nazpět, platíte. Na separé článku, kde jsme vás informovali o nekalých praktikách podvodníků pod hlavičkou společnosti Microsoft, jeden z komentujících napsal toto, citujeme:

Volají teď různá čísla z Belgie a Německa. Odmítám hovory. U Němců se vyskytla i čísla různé délky.
Jinak chodí při surfování ty zprávy o zavirování mobilu a poškozené SIM, vyřešte teď…A hned to pak polkne 99 Kč, pokud to uděláte!


Nepřehlédněte: Češi, nenechte se podvodníky okrádat a braňte se! Naletí jim každý sedmý


Krypto
ilustrační (Zdroj: Anthony Tran, Unsplash)

Víte, ono je v konečném důsledku jedno, jestli vás okradnou skrze hovor nebo SMS nebo e-mail, protože je téměř jisté, že se s penězi už nikdy neshledáte. Pakliže se to nedejbože stane, takto utracená stokoruna sice zamrzí, ale když to vezmete kol a kolem, dopadli jste relativně dobře a je to jistě ponaučení pro příště. Existují totiž případy, kdy lidé přišli o desítky tisíc!

Peněžitá ztráta pořádně zabolí

Znovu doporučujeme neodpovídat na žádné hovory ze zahraničí. Vycházejte z logiky, že máte přehled o svých kontaktech. Není důvod cizím osobám nebo firmám volat zpět.

To samé platí pro podvodné textové zprávy pod záštitou Komerční banky nebo Monety. Pokud kontaktujete jejich klientská centra, potvrdí vám, že jde o podvod. Apelujeme na vás, abyste byli maximálně obezřetní. A nezapomeňte nám dát vědět. Situaci stále monitorujeme.

Zdroj náhledové fotografie: Victoria Krivchenkova, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
24 komentářů
 1. Můžete blíže napsat o tom, že údajně za pouhé zvednutí hovoru z cizí země uživatel zaplatí – nikde na internetu jsem tuto informaci nenašel, domnívám se tedy, že je v článku chyba. Podvod spočívá v prozvonění z exotické země a následně zpětné zavolání je dotyčnému logicky zpoplatněno. Pouhé zvednutí volání z ciziny vás tedy nic stát nebude… Nestrašte lidi. 😉

  1. Opraveno, vysvětleno. To nic nemění na tom, že je potřeba tuto věc vnímat v širším kontextu, nikoliv zvednu to – jsem okraden. Což je vlastně i pravda a nebavím se o scamu. Zavolá vám falešný zástupce banky, nadiktujete mu pár údajů a jste bez peněz. Prostě děje se to. Osobně znám lidi, kteří mi tvrdili, že by se nikdy nenechali napálit a naletěli. Smyslem je spíše podnítit lidi, aby byli mnohem obezřetnější.

   1. Takže shrnuto, titulek je “fake news”. Nejde o problém zvednutí telefonu, jelikož s výjimkou předem odsouhlaseného hovoru na účet volaného je přijetí hovoru v ČR vždy bezplatné, ale o to, že se volající chová jako “tydýt”. Tedy zavolá zpět (na zpoplatněné číslo), případně poskytne citlivé informace, které umožní přístup k jeho financím. Jinak, jen na okraj, z “neznámého zahraničního čísla” vám může volat třeba příbuzný, kterého (například) okradli, takže nemá k dispozici vlastní telefon. A ani nemusíte v dnešní době zejména v rámci Evropy tušit, že si odskočil na nákup do Berlína, Paříže či Londýna. Moje dcera, pokud má volno a narazí na levné letenky, nedělá podstatný rozdíl třeba mezi víkendovým výletem na Kokořín a nebo do Barcelony.

    1. Titulek byl po upozornění okamžitě opraven. Moje reakce je zde i na seznam.cz. Zbytek vašeho komentáře je v kontextu událostí relativní. Nešťastná souhra okolností (stres, dlouhá směna a další problémy) může způsobit, že se “tydýtem” může stát kde kdo. Smyslem článku je upozornit české čtenáře, že se tyto podvody dějí a akcentovat ostražitost.

   2. rozumím ale nesouhlasím, pokud prostě na něco tak primitívního naletíte tak jste prostě nesvéprávný !

    1. Váš komentář je z podstaty věci naprosto logický, leč za takové “černo-bílé” vnímání problému bych tahal za uši. Jedna ze života: vloni jsem u nejmenované banky řešil změnu smlouvy pojištění domu. Na pobočce jsme si vše vyjasnili, nicméně asi o měsíc později (podotýkám z českého čísla) mi volala asistentka, že mám na účtu diskrepanci a je nutno dlužnou částku uhradit. Měl jsem ten den fofry, obecně všechno špatně (práce atd.), tak jsem se omluvil, přitom tam nemám vůbec účet, jen pojištění. Skoro by si mě “povodila”, ale v jeden okamžik jsem si uvědomil právě to: a) vždyť tam nemám účet, b) sdělila mi, že mi pošle SMS s linkem, na který když kliknu, platbou mě provede. Textovka přišla, ale já na ni nereagoval. Druhý den jsem se stavil na pobočce a ukázalo se, že šlo o podvodníka. Přitom stačilo tak málo. Nejde jen o to, že jste – Vašimi slovy nesvéprávný, nýbrž o to, že využívají i momentálního rozpoložení. Ano, nechat se takto oblbnout je s podivem, ale někdy tito vyčůránci používají natolik sofistikované metody nebo argumenty, že se to může stát. Neházel bych všechny do jednoho pytle.

 2. +442037692213…z tohoto čísla mě volal nějaký kapitalistická šmejd a počítal s tím, že na toto číslo budu volat zpět a že mi vytuneluje účet mobilu
  ….telefonní číslo je ze SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ….je zajímavé že tyto zlodějské průjmy co nám volají do ČR a okrádají nás, nevolají z čísel pocházejících z Ruska, KLDR, Běloruska, Kuby, Vietnamu nebo z komunistické Číny !!!

  1. Jo mě volali taky, v klidu jsem to zvedl a pak jsme za jeho peníze kecali o burzovních produktech. takže mě to nic nestálo a zlato jsem nekoupil 😀

  2. Takhle tě mohli okrást soudruzi i za komárů, strejcu, ju? Neviň režim z toho, že jsi hňup.

 3. Josef Mašek: víte, kolik by je stálo, kdyby jim to tu někdo náhodou vzal??? Tam nemají co jíst. Natož platit poplatky za volání… 🙂 Proto volají pouze scammeři ze zemí, kde si to mohou dovolit.

 4. Spousta lidí přijímat hovory ze zemí EU musí, protože se může jednat o práci (ne každý dělá u pásu). A na základě čeho by jim operátor asi mohl strhnout za přijetí zahraničního hovoru? Nic takového možné není (nemluvím o klikání na odkazy ve zprávách, to je něco jiného.)

 5. V titulku je samozřejmě chyba, omluvám se všem a díky za upozornění 👍❤️

  1. Jen jestli to nebyl záměr, aby to poděšený ovce četli…jak píše někdo váše-přichozí hovor je zadara !!!

   1. Nebyl, proto jsem to hned po upozornění opravil 👍

 6. Neznámá čísla nezvedám a volání z ciziny už vůbec ne.Jen musím upozornit,že kromě volání z Německa,Francie či Belgie byl telefonát také z Rumunska.Volání může být odkudkoliv.

 7. Dobrý den, omlouvám se, že můj příspěvek není přesně o podvodném telefonátu, ale o podvodu je.
  Synovi psala kamarádka na Instagramu, že ztratila jeho tel.číslo. Tak jí číslo poslal a tím vše začalo. Synův email i Instagram někdo “hacknul” a ani zpráva nebyla od kamarádky, ale od podvodníka. Z účtu od operátora bylo odečteno 2.900Kč přes e-platbu ( Vodafone ). Celou věc jsem ještě ten den nahlásil Policii ČR a Vodafonu. Operátor mi sdělil, že jemu újma nevznikla a že ho to v podstatě nezajímá. Jak jsem zjistil z výpisu byly za neoprávněnou platbu zakoupeny “kódy k počítačovým hrám” . Vše jsem opět doplnil u policie do spisu. Asi po měsíci mi přišlo oznámení od Policie, že kódy nakoupil někdo, kdo má e-mail registrovaný v Turecku a Rusku a že 2.900Kč je tak nízká částka, že mám prostě smůlu!!! Nevyřešeno, uzavřeno!! P.S. Všem kontaktům v synově hacknutém Instagramu přišla žádost o zaslání tel.mob.čísla !!!! Nedokážu si ani představit, kolik lidí může být tímto způsobem OKRADENO a pro zloděje zcela beztrestně !!!!! Snad to alespoň někomu pomůže a nenechá se také okrást jako my…

 8. “Jednou z nejčastějších metod je telefonický hovor, který v momentě, kdy zavoláte nazpět, platíte.” – 😀 Tak to je informace za všechny prachy. Můžete mi prosím prozradit, který hovor, když zavolám zpět, neplatím? A ne, neuvádějte neomezený tarif, protože ten také platíte.

  1. Ale no tak 😀 Platíte, ale v tomto případě velmi tvrdě. Smyslem článku je akcentovat nešvar, ale jak vidno, kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde. Každopádně, příště to bude formulovat jasněji. Díky a pěkný den.

 9. Stačí si u operátora nechat zablokovat platbu třetím stranám

 10. Kdysi mi zavolal neznámý člověk,že mi omylem dobil telefon 200,-Kč,abych mu dal číslo účtu,že si je stáhne zpět.Napsal jsem mu,ať mi napíše adresu,že mu je zašlu,samozřejmě neposlal a já jsem byl bohatší o 2 stovky.

 11. Při podezření máme volat klientské centrum?

  Děláte si srandu?
  Uz jste někdy volali klientské centrum? To totiž znamená “viset ” na telefonu nekonečnou dobu a posloucat kombinaci příšerné melodie a “milého hkasu ” který vám říká ,že všichni operátoři jsou zaneprázdněni.!

  1. Slovíčkaření? Vy přece víte, že pointa je jinde.

Comments are closed.