Podvod

Češi, pozor na telefonáty údajné podpory Microsoftu. Jde o podvod!

  • Podvodníci si nedají pokoj
  • Nyní se jali zneužít Microsoft
  • Je to fligna, nevěřte jim!

Snaha se rychle a bezstarostně na úkor druhých obohatit je stará jako lidstvo samo. Nebo funguje minimálně od dob, co lidé začali používat jakékoliv platidlo. Některé pokusy jsou slabé jako čaj, jiné jsou sofistikované a velmi rafinované.

Microsoft? A volá z Anglie?

Tyto pokusy, jak získat přístup do vašeho zařízení nebo účtu a získat nejrůznější citlivé informace nebo nedejbože vám vybílit konto, rostou v posledních letech doslova geometrickou řadou zejména díky čím dál větším možnostem, které internet i kyberprostor obecně nabízí.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ukradli Rusům 437 500 e-mailů. Takto vypadá pravé kybernetické peklo


A není třeba chodit daleko. Aktuálně se to na Twitteru hemží zkušenostmi českých uživatelů, kteří měli tu čest se zákaznickou podporou Microsoftu. Uživatel @jakubvrana potvrdil, že obdržel telefonát z čísla ze Spojeného království a na druhém konce drátu byl v rámci zlepšení služeb požádán o stáhnutí balíčku support.me.

Jde samozřejmě o podvod

Šlo samozřejmě o scam a způsob, jak díky této kamufláži dostat do zařízení malware a převzít nad ním kontrolu. Pokud vás někdo takový kontaktuje (jednak vidíte číslo, není z ČR), ihned mu to položte! S takovým „vyčůránky“ vůbec neztrácejte čas.

A nezapomeňte! U osob, které neznáte, si vždy ověřte totožnost (opravdu firma XY? raději bych mluvil(a) s Vaším nadřízeným, proč voláte mimo ČR?). Snažte se získat co nejvíce údajů. V dnešní době stačí relativně málo a jste až po uši v problémech.

Zdroj náhledové fotografie: Sebastian Mark, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Mě volali také na služební mobil a dokonce z českého čísla. Málem jsem se nechala nachytat. Hovory jsou však vždy vedené v anličtině a je podezřelé i to, že si vás přepíná i více osob najednou aby vám vysvětlili, jak vám mohou “pomoci” od zavirovaného PC.

  2. Volají teď různá čísla z Belgie a Německa. Odmítám hovory. U Němců se vyskytla i čísla různé délky.
    Jinak chodí při surfování ty zprávy o zavirování mobilu a poškozené SIM, vyřešte teď…A hned to pak polkne 99 Kč, pokud to uděláte!

  3. “S takovým „vyčůránky“ vůbec neztrácejte čas.” – a nebo, pokud zrovna čas máte, můžete je zkusit udržet na drátě co nejdéle a marnit tak jejich čas, po který by mohli okrádat jiné potenciální oběti. 🙂

Comments are closed.