FRB, signál

Tajemné signály z vesmíru, které trvají milisekundy. Vědci konečně zjistili, co je způsobuje

  • FRB jsou extrémně krátké výtrysky rádiových vln
  • Poprvé je vědci zaznamenali roku 2007

Vědci dlouhé roky řeší záhadu fenoménu takzvaného rychlého rádiového záření (FRB). Jejich nejasný původ vyvolával otázky. Někteří lidé dokonce naznačovali, že by mohlo jít o důkaz mimozemské technologie. Letos ovšem poprvé přišel takový signál přímo z naší galaxie Mléčné dráhy.


Nepřehlédněte: Apple varuje před bezpečnostní chybou: iPhone vám může ovládnout hacker


Radiový signál z vesmíru

Astronomové si již léta lámou hlavu nad typem extrémně silných explozí známých jako rychlé rádiové záblesky (FRB). Tyto záblesky se objevují náhodně po celé obloze, trvají jen několik milisekund a představují jedny z nejsilnějších explozí ve vesmíru.

V roce 2020 se však astronomům podařilo objevit FRB v naší galaxii. Následná pozorování lokalizovala zdroj záblesku: magnetar. Magnetary jsou zvláštním druhem neutronových hvězd (ultrahustý pozůstatek po gigantické explodované hvězdě) a mají nejsilnější magnetické pole ve vesmíru. Nejsilnější magnetary mají magnetické pole kvadrilionkrát silnější než Země.

Krátce předtím, než se FRB vycházející z naší galaxie objevil, astronomové pozorovali, že se s magnetarem děje něco zvláštního…

Magnetary, stejně jako všechny neutronové hvězdy, rotují neuvěřitelně rychle a přesně. Tento konkrétní magnetar měl rotační periodu pouhých 3,9 sekundy, což je docela působivé, uvážíme-li, že váží více než Slunce, ale je vtěsnán do koule o průměru jen několika kilometrů. Když se s magnetarem něco stane, náhle změní rychlost své rotace. Tím se přirozeně uvolňuje obrovské množství energie, které by potenciálně mohlo akcelerovat rychlý rádiový záblesk.

Přestože pozorování prokázala, že magnetar vede ke vzniku FRB, vědcům se stále nepodařilo určit, co konkrétního záblesk vyvolá. V článku publikovaném v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society navrhl tým vědců překvapivý scénář.

Magnetar, hvězda
Zdroj: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)

Co FRB vytváří?

„Asteroid bohatý na železo se dostane příliš blízko magnetaru. Intenzivní gravitace magnetaru pak asteroid roztrhá na tisíce kousků. Některé z těchto kousků se dostanou na oběžnou dráhu kolem magnetaru, což ovlivní úhlový moment hvězdy a změní její rychlost rotace, což vede k narušení.

Zbývající kusy asteroidu se začnou dostávat na povrch magnetaru. Přitom procházejí oblastí nejintenzivnějších magnetických polí. Protože jsou asteroidy bohaté na železo, mají velký elektrický náboj. Interakce elektrických nábojů pohybujících se vysokou rychlostí těmito neuvěřitelně silnými magnetickými poli vede ke vzniku záření. Právě toto záření pozorujeme jako rychlý rádiový záblesk,“ uvádí zpráva.

Vědci stále nejsou schopní říci, jestli jsou magnetary jediným zdrojem FRB, anebo je možných zdrojů v kosmu více. Zatím je sice pravděpodobnější druhá možnost, ale až do dalších pozorování to není vůbec jasné. Vědci jev (FRB) poprvé identifikovali před 16 lety, tedy v roce 2007.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Live Science

Total
0
Shares