Lidstvo

Vyspělý svět degeneruje. Je konec západní civilizace nevyhnutelný nebo se lidstvo dokáže poučit?

  • Blíží se konec západní civilizace?
  • Proč opakujeme dokola stále stejné chyby?
  • A proč Česko vždycky spadne na pusu?

Vyspělý svět rapidně degeneruje. Lidstvo zažívá úpadek. Tato myšlenka se nevyloupla v mé hlavě, pokud by vás to náhodou napadlo. Jde o tezi, kterou čím dál tím více akcentuje spousta předních odborníků, historiků a dalších expertů.

Nepoučitelné lidstvo

Dnešní (zejména západní) svět se pere sám se sebou. V současnosti máme na svých bedrech tolik problémů, že je obtížné je všechny vyjmenovat v nějaké smysluplné posloupnosti, natož najít logické řešení.

Vlastně ne, existují cesty, jak z toho ven, ale to by nesměly být prioritou peníze, mamon, touha po moci a preferování vlastních zájmů na úkor druhých.


Vesmír na dosah: Webbův dalekohled pořídil omračující snímek mlhoviny Tarantule. Supervýkonnou hvězdnou porodnici ukazuje v neuvěřitelných detailech


Covid
Ilustrační / Zdroj: Fusion Medical Animation, Unsplash

Covid, byznys, covid?

Do čím dál komplexnějšího vzorce se přitom mísí stále více proměnných. Například nedávná pandemie ukázala, jak je téma bytí a nebytí relativní. Stačí neviditelný a záludný vir, se kterým se každý jedinec (ne)vypořádá po svém a v krajním případě dokáže zničit i stovky tisíc životů.

Na jednu stranu zde máme vakcíny, jež se ukázaly jako účinný nástroj v boji proti pandemii, na druhou stranu ty samé vakcíny dokázaly nenávratně zničit život spoustě zdravých lidí.

V které fázi pandemie šlo odborníkům a politickým špičkám o záchranu života a ve které v tom hrál roli byznys, intriky a další zákulisní kalkuly?

Lidstvo, budoucnost
Ilustrační / Zdroj: Drew Beamer / Unsplash

Ukrajina jako zrcadlo

Nebo si vezměte aktuální situaci na Ukrajině. Rusko se pod záštitou speciální operace rozhodlo u souseda udělat pořádky; co na tom, že si ještě lížeme rány z covidu, a všechno je naprosto naruby.

Touha jednotlivce prosadit si svou je přece důležitější než si dělat vrásky z toho, že napadnu suverénní stát a světu jako bonus předhodím, že neváhám použít jaderný arzenál.


Nenechte si ujít: NASA zrušila dnešní start mise Artemis I, která má vrátit lidstvo na Měsíc. Technici raději start odpískali


Toho se chytnou politici, ekonomové a další, kteří troubí na poplach a hlásí, že tento konflikt zásadně nabourá naše zvyklosti, obyčeje a životní standard. Do jisté míry mají pravdu, protože každá válka (a že jich už bylo a ještě bude) po sobě zanechává jen skázu.

Bohužel zároveň poslouží i jako hodný sluha zlému pánu. Vzpomenete si ještě, jak skokově zdražil benzín nebo nafta? Přitom rafinérie v tu dobu určitě nenakupovaly nové zásoby.

Češi energie
Ilustrační / Zdroj: Andrey Metelev / Unsplash

Za ceny energií nemůže válka

A co ceny energií? Přímo brutálně zdražila elektřina, plyn… Dost často skloňovalo, že jde o důsledek války na Ukrajině, protože Rusko kvůli sankcím hodně utahuje kohoutky. No a my jsme byli doposud na jejich plynu závislí.

Problém je v tom, že tohle všechno se začalo dít mnohem dříve, než Rus vůbec na Ukrajinu vstoupil. A to nemluvím o tom, že stále existují tací, kteří celou záležitost bagatelizují.

Že kecám? Tak schválně! Zkuste si dohledat, jaká byla reakce Německa ohledně plynu (viz Nord Stream), kolik politických špiček v první fázi apelovalo na postoupení Donbasu a Luhanska Rusku, aby se to zametlo co nejrychleji pod koberec a vše se vrátilo do starých kolejí.


Nepřehlédněte: Češi ať v zimě kvůli drahým energiím zmrznou! Smutný obraz země se dvěma jadernými elektrárnami


Dvě jaderné elektrárny? Nevadí…

A do toho všeho nakupujeme drahé moderní stíhačky, které de facto nepotřebujeme, protože jsme součástí NATO a geopoliticky nejsme hraničním státem. Právě naopak. Máme kolem sebe vojensky mnohem silnější sousedy, ale když my ty stíhačky tak potřebujeme…

Že vám to hlava nebere a je to takový myšlenkový pelmel? Však právě! Protože když se na to nezaujatě a s dostatečným odstupem podíváte, absolutně nic nedává smysl.

V minulém článku jsme psal o tom, že máme za zády dvě jaderné elektrárny, přesto si kvůli cenám musíme utahovat opasky. Pointa? Žádná není. Mechanismy jsou nastaveny tak, že platíme, platíme, platíme.

Česko nabízí pomoc
Ilustrační / Zdroj: Martin Krchňáček, Unsplash

Solidární Česko

Jsme jedinou zemí EU, jež v přepočtu na hlavu má nejvíce ukrajinských uprchlíků. To ukazuje na to, že solidarita v Česku existuje, ne že ne. Na druhou stranu mají lidé strach o sebe, o svoji budoucnost, že třeba nebudou mít peníze, aby v pohodě a v klidu normálně přečkali zimu (i když zastropování cen nejspíš díkybohu nastane).

A ať se tomu komu líbí nebo ne, pud sebezáchovy vždycky převáží nad zbytkem. Proto lidé s tím, co se děje nesouhlasí. Mají strach a oprávněný.

A když do toho započítáte rasové a genderové otázky, politickou korektnost (aneb jak nikoho neurazit), hledání vlastní identity a prosazování sexuální rozmanitosti do takové míry, že už ani nevíte koho a jak správně oslovovat… Co se na to tohle dá říct? Takže obloukem zpátky k otázce v titulku: Dokáže se lidstvo poučit? Obávám se, že ne…

Zdroj náhledové fotografie: Bacila Vlad / Unsplash

Total
0
Shares
6 komentářů
  1. Dobrý den. Je to moc hezký napsaný článek, co se děje u nás a ve světě. Měli bychom se jednou čelem postavil. Když už najdeme do stávky, tak alespoň přehltíme myšlenkama internet.

  2. Problém je, že kdokoliv přijde s nějakým jiným řešením, něž o jakých se uvažuje dnes u nás a v celé Evropě (dopadne to jako vždycky – zaplatí to běžní lidé, kteří se nemají jak bránit), je označen za proruského agenta, a tím je věc vyřízena. Takže se v podstatě nikdo ani neodvažuje s jakýmkoliv řešením, které by něco opravdu vyřešilo, přijít.

  3. Dnešní političtí šasci si jen myslí , že vědí a mají recepty na řešení všech problémů a sami nežijí reálný život, jsouce pouze schovaní v sociální bublině.

  4. Napište, že ještě před válkou chtěl někdo svoji základnu na Krymu a vytlačit Rusko z Černého moře

  5. Nakonec jak nám ukazuje historie posledních 10000 let co existují písemné doklady, jsme jen další civilizace v úpadku a nastoupí jiná. Zajímavý je spíše fakt, že to všechny civilizace věděli a nebyli absolutně schopni ten úpadek zastavit. Tak jako ten proces nezastavíme ani my.

Comments are closed.