Češi energie

Češi ať v zimě kvůli drahým energiím zmrznou! Smutný obraz země se dvěma jadernými elektrárnami

 • Česko se nachází v tíživé situaci
 • Tempo růstu cen energií je závratné
 • Kde se stala chyba?

Energetická krize, jež doslova kosí Evropu, je slovy odborníků nejen logickým důsledkem invaze na Ukrajině, v plné nahotě odhalené příliš velké závislosti na Rusku (ropa, plyn), ale i celkovém unáhlení samotného Green Dealu.

Jde o dlouhodobý problém

Právě dlouhé měsíce trvající konflikt naprosto jasně ukázal, jak se věci mají, jak je papírová snaha planetě pod náporem byrokracie EU ulehčit nejen krátkozraká, ale i nebezpečná.

Je jen ironií osudu, že po Sametové revoluci toliko proklamovaný plyn jakožto levné topení budoucnosti, láme běžnému českému človíčkovi vaz.


Nepřehlédněte: Jako nejhorší noční můra. Umělá inteligence předpověděla, jak vypadá nejděsivější člověk na Zemi


Aktuální ceny jsou vyšroubované tak vysoko, že v případě kruté zimy opravdu nepomůžou ani další svetry, jak prohlásila Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Zatímco v případě plynu, je celá situace o to tristnější, že Česko je schopno vlastní těžbou pokrýt – tuším – 2 % domácí spotřeby, takže pokud se svět zblázní, je obtížné s tím něco dělat.

Češi energie
Ilustrační / Zdroj: Ondřej Bošek / Unsplash

Češi mají důvod se bát

Jiné je to ale s elektřinou. Když to přeženu, jsme takový malý Kuvajt. Máme za zády dvě jaderné elektrárny, přesto ji (ve výrazně menší míře oproti exportu) nakupujeme v Německu, obchodujeme s ní na burze v Lipsku…

Souhlasím s názorem pana Ladislava Kříže, mluvčího ČEZ, že cena odvislá od nabídky a poptávky, není významně ovlivněna lipskou burzou. Z podstaty věci jde o trh a jeho mechanismy, nikoliv o konkrétní místo.

Ale zkuste občanům vysvětlit, že za této tíživé konstelace a s do jisté míry energetickou soběstačností, musí rodiny platit xkrát tolik majíce strach, že zimu horko těžko zvládnou. Ano, Češi mají naprosto legitimní důvod se bát…

Zdroj náhledové fotografie: Andrey Metelev / Unsplash

Total
0
Shares
17 komentářů
 1. Tak moment. Příčinou problémů není Green Deal ale Rusko, které začalo největší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové a které přestalo plnit své závazky a přestalo plyn do Evropy dodávat.
  Chybou bylo, tuto závislost na Ruském plynu posilovat. Z tohoto pohledu Green Deal přišel pozdě a příliš pomalu. Pokud bychom v Evropě již měli dostatek obnovitelných zdrojů energie, tak by nás (nejen) Ruský plyn vůbec nezajím.
  Proto Green Deal vadí i Putinovi a evidentně se přes své trolly snaží šířit paniku a strach. A tento článek mu jen napomáhá – mohu jen spekulovat, zda úmyslně či ne.

  1. Davide, prober se drahota začala už rok před válkou. Prvotní příčina je Timmermansova všespasitelská ekoteroristická sekta a její pomatení evropští přisluhovači. Jinak okolní svět je normální

   1. Naprosto soulasim, kam vleze zelenej ekoterorista z EU, tam sto let trava neroste.

  2. prvotní příčina vysokých cen je snížená výroba elektřiny(odstavení jaderek v NĚMECKU,málo vody,odstavení jaderek ve Francii kvůli poruchám a nedostatku vody,VĚTRNÍKY A SLUNCE JE NESTAČILY NAHRADIT) a zvýšená spotřeba plynu v elektrárnách které slouží k vyrovnání špiček a podle kterých se určuje cena elektřiny a toho všeho si všiml Putin na rozdíl od EU a potom stačilo trochu přivřít kohoutky plynem a už stoupla cena do závratných výšin

 2. Nesmysly Davida není nutno komentovat je potřeba jej zahnat k petrolejce, suchému záchodu a mytí teplou vodou 1x týdně (nejlépe brutar) Maso jen v neděli makat i v sobotu. Pak jistě změní názor.

 3. Když Němci zavírají svoje jaderné elektrárny, aby tak vycucávali naší el.,tak co zkusit odstavit naše jadérky ??? Potom by se plazili před námi a skrápí. A ceny pro ně bychom určovali MY !!!

  1. A abychom nemohli rychle odejít z burzy a přestat na burze obchodovat, tak stát “půjčí” soukromým subjektům miliardy, aby mohly nakupovat energie na burze. To normální člověk nevymyslí …..

 4. Z Česka se stala smutná země při vstupu do nacistické EU. (Nacisti chtěli mít všechno čisté.)

 5. Ano ať zmrznou víc nemoci než kovit 19 .A víc bude umírat Češi nad milion lidstvo horší než vojna .

 6. Sankce jsou jasným největším neplněním závazků od špinavých kapitalistů.

 7. Je mi smutno. Padesát let jsme na severu země poslouchali, jak musíme zásobovat republiku uhlím a elektřinou za cenu vlastního zdraví. Odměnou bylo tzv. pohřebné v částce 2000,-Kč ročně a žluté praporky na vozidlech hromadné dopravy, což znamenalo upozornění, že vzduch se prakticky nedá dýchat. Pak následovalo pár let, kdy se kraj začal vzpamatovávat z drancování.Teď zas posloucháme, jak se máme uskromňovat a přihlouplé rady jak nezmrznout. Můj osobní názor je, že co nestihl Hitler za 2. světové války, to stihneme sami za vydatné podpory a světe div se, opět Německa. Nejsem příznivec Ruska, ale i hloupému dojde, že pokud začnu někoho omezovat, tak se začne bránit a omezovat mohu někoho jen tehdy, pokud ho již nepotřebuji k životu i kdyby to bylo ze sebe ušlechtilejších důvodů. Jenže naše vláda s pompou obětuje další generace ve prospěch jiné země. Co na tom, že lidé budou mrznout a možná i hladovět. Co na tom, že obce budou opět zamořeny kouřem z komínů, kde se bude pálit vše co půjde. Co na tom, že lidé nebudou mít na pohonné hmoty a nedostanou se díky “skvělé dopravní obslužnosti” do zaměstnání.Už se těším, jak opět uvidím na autobusech žluté praporky a jak si děti budou užívat uhelné prázdniny. Budeme ale na špici EU v sebeobětování a to zato přece stojí……..

 8. Ceny energií nezvýšil Putin, ale naši politici, kteří začali vykřikovat, že od nového roku nebudeme kupovat plyn a ropu z Ruska, abychom potrestali Putina. Pokud jste si všimli, tak cena plynu nyní klesla o 50% po vyhlášení, že EU se dohodne na zastropování cen. Nebo to Putin zlevnil cenu o 50%? Ceny citlivě reagují na politické situace a prohlášení. Ceny nezvedal Putin, ale trh na burze, když začala panika, že bude nedostatek energií, protože odborníci si dobře uvědomovali, že se EU bez ruského plynu neobejde a bude se muset shánět jinde (USA) za násobně vyšší ceny. No a naší vykutálení politici nevědí co chtějí. Na jedné straně chtějí ukončit odběr plynu z Ruska, a na druhé straně se bojí, že Putin zastaví dodávky plynu. Tak nevím, zda-li by ten náš pan profesor neměl jít raději zpět dělat školníka, tam zas toho tolik nepokazí. Prohlášení, že Putin používá plyn jako zbraň je směšné. Vždyť jsou to právě naši politici, kteří používají sankce jako zbraně. A nejsem žádný ruský trol.

Comments are closed.