Černá díra

Supermasivní černá díra snědla nevinnou hvězdu. NASA vše pozorovala, tady je jedinečný snímek

  • Když se hvězda dostane sebevražedně blízko, obvykle se stane svačinou
  • Supermasivní černá díra z ní ukusuje jako z oplatky

Kdysi dávno, v jedné nedaleké galaxii, supermasivní černá díra roztrhala hvězdu na kusy. Záblesk světla z této neobvyklé kosmické večeře nakonec dorazil na Zemi a astronomové z NASA ho právě objevili ve svých datech.


Nepřehlédněte: Vědci pozorovali gargantuovskou supererupci. Na blízkých planetách zničila veškerý možný život


Černá díra jako kosmický Otesánek

Nově zjištěný výbuch z centra galaxie NGC 7392 je dosud nejbližším příkladem slapového rozrušení (Tidal Disruption Event, TDE), kdy je hvězda rozervána na kusy mohutnou gravitační silou černé díry, uvádí server Live Science.

K událostem slapového rozrušení dochází, když se objekt, často hvězda, příliš přiblíží k černé díře a ta jej roztrhá gravitačními silami. Obvykle jde o supermasivní černou díru, která se nachází v centru téměř každé galaxie. Slapové síly hvězdu roztrhají a vznikne z ní akreční disk, který černá díra postupně spotřebuje.

Hladová černá díra byla vědci pozorována zhruba 137 milionů světelných let od Země. Jakkoli to zní vzdáleně, astronomové dosud pozorovali jen asi 100 takových událostí a tato je čtyřikrát blíže než předchozí držitel titulu „nejbližší TDE k Zemi“.

Vědci nové TDE objevili v infračerveném světle, což je novinkou. Obvykle totiž tento jev pozorují v rádiovém, rentgenovém a ultrafialovém spektru.

NASA, TDE
Zdroj: NASA

Když se hvězda dostane sebevražedně blízko

Dříve objevené TDE se většinou objevovaly v takzvaných zelených galaxiích, které nevytvářejí tolik hvězd jako aktivnější modré galaxie, ale nejsou zcela vyhořelé na tvorbu hvězd jako červené galaxie. NGC 7392 je však modrá galaxie – chrlí mnoho nových hvězd a generuje při tom spoustu prachu. Tento prach v optickém a ultrafialovém světle zakrývá střed galaxie, kde se nachází supermasivní černá díra. Infračervené záření však umožnilo astronomům nahlédnout skrze něj a zjistit, co se stalo.

„Použití infračerveného záření ukázalo, že v prašných galaxiích, kde se tvoří hvězdy, existuje populace TDE, kterou jsme dosud přehlíželi,“ uvedl astronom ze Space Telescope Science Institute Suvi Gezari a dodal, že pátrání po TDE v infračerveném spektru pomůže vědcům lépe pochopit, za jakých okolností černé díry hvězdy požírají.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Je to úžasné,kdyby tak dokázala pohltit všechny neschopné a válkychtivé lidi.Jé jak by bylo na světě krásně.

    1. Ještě aby to pohltilo takovéhle pošuky, co si ráno neberou prášky na palici….
      Tohle je fakt už sen……

    2. Tohle už je fakt sen….. Takovýhle lidi by měly brát prášky na hlavu, co melou kraviny….

      Přitom je to paráda, vidět fotky takových pěkných úkazu ve vesmíru, takových možností a věcí,…. A nakonec se najde vocas, co to zkazí. Od toho máte Facebook a novinky cz, aby jste tam mohli plácat blbosti.

      Neničte takovéhle pěkně články, které už jsou snad jediné na tomhle netu, které píšou a dávají fotky ještě parádních věci.

    3. No a teď si zkuste uvědomit, kde bychom byli, nebýt válek. Podle mě bychom tu ani vy ani já nebyli.
      Já vím, zní to divně, ale víte, kolik asi tak lidí dokáže planeta uživit?

Comments are closed.