Slunce

Vědci pozorovali gargantuovskou supererupci. Na blízkých planetách zničila veškerý možný život

  • Vědci zaznamenali supererupci na hvězdách
  • Zřejmě vyvolala jednu z nejsilnějších geomagnetických bouří

Přestože mechanismus vzniku supererupcí ve vesmíru je víceméně stále záhadou, vědci se domnívají, že vznikají u hvězd, které jsou vysoce magneticky aktivní, a provází je obrovský výron nabitých částic, jež mohou zničit život na všech planetách v jejich dosahu.


Nepřehlédněte: Vidí před očima celý život? Vědci zjistili, co se v okamžiku smrti děje v lidském mozku


Vědci pozorovali supererupci

Astronomové studovali hvězdný systém V1355 Orionis, který je od Země vzdálen asi 400 světelných let a v němž kolem sebe obíhají dvě hvězdy. Ty patří do třídy hvězd, o nichž je známo, že mají skvrny – tmavé oblasti, které vznikají v důsledku intenzivní elektromagnetické aktivity.

„K hvězdným erupcím dochází, když se magnetické siločáry v atmosféře hvězdy propletou, přetrhnou a znovu spojí, čímž se uvolní silný výtrysk záření, který je viditelný v celém elektromagnetickém spektru,“ uvádí server Live Science.

Na Slunci mohou erupce doprovázet masivní smyčky plazmatu, známé jako protuberance, které vystupují desítky tisíc kilometrů nad povrch hvězdy. Pokud se toto sluneční plazma uvolní dostatečně rychle, může se od Slunce odtrhnout a stát se tzv. výronem koronární hmoty (CME) – velkým množstvím vysokoenergetických částic.

CME, NASA
Zdroj: NAOJ

Mocná supererupce

Vědci zjistili, že extrémní erupci v systému V1355 Orionis do vesmíru vystřelila jedna z hvězd rychlostí 3,5 milionu km/h. „Tento výbuch dalece překročil únikovou rychlost hvězdy a vypustil biliony tun elektricky nabité hmoty v jednom z největších CME, které kdy byly pozorovány,“ píšou autoři.

Není jisté, jak přesně by takto silný CME ovlivnil život na Zemi, ale podle vědců by jeho účinky byly mnohem katastrofálnější než ty, které jsou spojeny s nejsilnějšími výrony koronární hmoty, které naši planetu zasáhly v minulosti. Hvězdný systém V1355 Orionis je od Země naštěstí dostatečně daleko a extrémní hvězdný CME mířil jiným směrem.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: LiveScience

Total
0
Shares