telefon

Spotify má v covid kauze nového spojence. Je to hollywoodská superstar

  • Spotify i Rogan jsou na pranýři
  • Služba čelí velké vlně kritiky
  • Někteří mají opačný názor

Spotify má z eskalující kauzy doslova hlavu v pejru. Po počáteční snaze se od celé záležitosti distancovat nakonec platforma slíbila, že do budoucna podnikne další kroky k tomu, aby se něco takového neopakovalo.

Na druhou stranu je tato situace zcela názornou ukázkou toho, jakým způsobem se celosvětová pandemie nemoci Covid-19 medializuje, jak je lidmi vnímána a zejména ovlivňována nejen vědeckými špičkami, odborníky, ale i politiky.

Nafouklo se to!

Joe Rogan se ve dvou nedávných podcastech věnoval spolu se svými hosty problematice covidu, vakcín atd. Moderátor se přiznal, že i když nemoc prodělal, k vakcínám je skeptický, u jinak zdravých mladých jedinců obzvlášť. Sám se léčil s pomocí antibiotik, steroidů a ivermectinu (lék proti parazitům).

Spotify
ilustrační (Zdroj: Mark Cruz, Unsplash)

Do éteru zazněla celá řada (dle odborníků) kontroverzních tvrzení, jež vyvolala obrovskou vlnu nevole. A kritika se valila i na Spotify, kvůli tomu, že něco takového umožnil. Rogan má totiž u něj exkluzivitu plus enormní množství posluchačů, a jeho vliv je tedy obrovský, což bylo vnímáno jako nebezpečný nástroj dezinformační kampaně.

Spotify terčem kritiky

Další korunku tomu nasadili některé osobnosti populární hudby, např. Neil Young nebo Joni Mitchell, kteří po Spotify požadují kompletní stažení všech svých singlů včetně alb. Nechtějí být prý součástí něčeho, co šíří lži a může mít na svědomí lidské životy. Svůj úhel pohledu nabídl exkluzivně pro přední světové deníky i samotný Rogan.


Nepřehlédněte: Spotify před výbuchem? Platforma kvůli covid kauze přišla o miliardy


Připustil vlastní pochybení. Nikoliv však v rovině tematické nebo obsahové. Uznal, že podcenil možný dopad vysílání na posluchače. Stojí si zatím, že smyslem těchto podcastů byla snaha ukázat i „druhou stranu téže mince“, proto oslovil právě tyto zajímavé hosty, kteří celou pandemii vnímají jinak než typický mainstream. A také naprosto odmítl, že by zcela úmyslně opustil rovinu polemiky.

Úhel pohledu

Naprosto nečekaně však našel i velké zastání. Na jeho stranu se postavila slavná hollywoodská superstar Dwayne „The Rock“ Johnson. Herec vyslal do světa jasný vzkaz: „Skvělé věci, perfektně formulované. Těším se, až spolu bouchneme Tequilu.“

Samozřejmě, že nejde o bůhvíjak duchaplný komentář, ale pointa je jinde a v plné nahotě dokresluje to, že na Covid-19, vakcíny a léčbu neexistuje pouze jeden správný názor nebo pohled.

Zdroj náhledové fotografie: Logan Weaver, Unsplash

Total
0
Shares