Spotify

Spotify se inspiroval v Česku. Covid kauzu zametá tiše pod koberec

  • Spotify má aktuálně hlavu v pejru
  • Na vině je podcast Joe Rogana
  • Populární služba dělá „jarní úklid“

Titulek ve vztahu k Česku není náhodný, i když jej prosím berte v nadsázce. U nás se totiž v posledních letech také dost často mlží (záměrně zůstávám apolitický), každý větší průšvih se buď okecá, tutlá dokud to jde nebo se takticky zamete pod koberec. A proč ta paralela s populární hudební službou?

Před pár dny jsme vás informovali, že Spotify má momentálně na stole další skandál, o který se nepostaral nikdo menší než „zlobivé dítě“ Joe Rogan, populární americký herec, moderátor a aktivista. Ten se do povědomí posluchačů dostal zejména díky vlastním podcastům, které se občas pochybují hodně na hraně.

Hon na čarodějnice?

Pomyslný pohár však přetekl na konci loňského roku, kdy si v jedné ze svých talkshow pustil pusu na špacír. Na mušku si vzal nejen Covid, ale i vakcinaci stejně jako do éteru vypustil několik vlastních (dle odborné veřejnosti velmi kontroverzních) postřehů. Mimo  jiné přiznal, že i když nemoc prodělal, k vakcínám je skeptický, u jinak zdravých mladých jedinců obzvlášť.


Nepřehlédněte: Používáte Facebook Messenger? Tuhle funkci si okamžitě zapněte


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joe Rogan (@joerogan)

Sám se léčil s pomocí antibiotik, steroidů a ivermectinu (lék proti parazitům, jehož kladné účinky na zmírnění korovaniru nebyly nikdy prokázány). Na druhou stranu je záhodno dodat, že za dobu pandemie se objevilo i mezi odborníky tolik protichůdných názorů, že čert, aby se v tom vyznal. Problém je v tom, že populární moderátor je na Spotify velkou celebritou s obrovskou posluchačskou základnou.

Byl obviněn z mlžení, lží, dezinformace atd. V USA proti němu dokonce lékařská obec podepsala petici, distancují se od něj i někteří světoznámí hudebníci. Situaci nezmírnilo ani Roganovo prohlášení, kde se snažil věci uvést na pravou míru. Koloběh událostí, jak už to u podobných kauz bývá, totiž nabral zběsilé tempo.

Spotify dělá čistku

Z obliga však není ani Spotify. Tomu bylo už od počátku vytýkáno, že měl včas zakročit, zmíněné podcasty smazat a postavit se na „správnou stranu barikády“. Tomu se do něčeho takového (logicky) nechtělo. Argumentoval uměleckou svobodou, snažil se zůstat vně těchto událostí. Nakonec musel stejně couvnout. Podcasty ohledně Covidu prý začal štítkovat a jak informuje The Verge, spoustu Roganových příspěvků začal plošně mazat.

Deník upozorňuje, že ze Spotify zmizela celá řada epizod (cca 70 dílů), z nichž drtivá většina s omílanou kauzou nikterak nesouvisela. Z tohoto kroku není vůbec zřejmé, jestli jde, ať už o přímý nebo nepřímý způsob, jak zmírnit negativní povědomí, nebo jestli služba prostě nedělá jen „jarní úklid“. K situaci se zástupce společnosti doposud nevyjádřil a stejně skoupý na slovo je dle The Verge i samotný Rogan.

Zdroj náhledové fotografie: Charles Deluvio, Unsplash (ilustrační)

Total
1
Shares