Voyager 1

Sonda Voyager 1 slaví výročí. Data z vesmíru už posílá 45 let, se Zemí komunikuje i mimo Sluneční soustavu

  • 45 let na cestě. Sonda Voyager 1 slaví narozeniny
  • Od startu už urazila téměř 24 miliard kilometrů

Před 45 lety odstartovala z americké Floridy a stále se řítí hvězdným prostorem. O kom hovoříme? Přece o sondě Voyager 1 amerického vesmírného úřadu NASA! Vědci přiznávají, že nikdo nečekal, že bude signál posílat tak dlouho.


Nepřehlédněte: Šílený vynálezce strčil Muskovu firmu SpaceX do kapsy. Postavil raketu, která umí sama přistát


Voyager 1 stále posílá data z vesmíru

Sonda Voyager 1 se na cestu vesmírem vydala 5. září 1977. Jejím cílem byl původně průzkum Zemi blízkých planet, tedy Merkuru, Venuše a Marsu. Voyager 1 ovšem všechny překvapil, protože letěl po dráze, která ho nakonec zavedla zcela jinam.

Nejprve se sonda vydala k Jupiteru, kolem nějž prolétla na počátku roku 1979 a pořídila stovky fotografií obří planety i systému jejích měsíců. K Saturnu dorazila na konci roku 1980.

Momentálně se nachází zhruba 23,3 miliardy kilometrů od Země, což je 156krát větší vzdálenost, než je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Družice je neustále sledována sítí NASA Deep Space Network a v současnosti představuje nejdále se nacházející lidmi vytvořené těleso.

Voyager 1
Zdroj: NASA

Člověk nic jiného dál do vesmíru neposlal

Sonda váží přes 800 kilogramů a je vybavená záznamem zvuků a pozdravů ze Země pro případ, že by se někdy setkala s mimozemskou civilizací. V měření okolního vesmíru bude Voyager pokračovat, dokud mu budou stačit zdroje energie.

Před nedávnem na sebe družice upozornila tím, že vědcům na Zemi začala posílat zmatená data a někteří v tom hned začali hledat senzaci. Vedoucí projektů Voyager 1 a 2 Suzanne Doddová jejich nadšení nicméně zchladila prohlášením, že se družice nachází desítky let v prostředí s vysokou radiací, takže nějaká anomálie se podle ní dříve či později musela objevit.

Opravu systému telemetrického a řídícího systému (zkráceně AACS), který zmatené údaje posílá, přitom komplikuje velká vzdálenost. Světlo se k Zemi od sondy dostane zhruba za 21 hodin, takže jednoduchá komunikace mezi Zemí a Voyagerem 1 trvá dlouhé dva dny.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares