Merkur, BepiColombo

Sonda BepiColombo políbila Merkur, vědcům na Zemi poslala úžasné fotografie

  • Sonda BepiColombo znovu prolétla okolo Merkuru
  • Pořídila několik nádherných snímků. Na jednom z nich je velký kráter

Družice BepiColombo zaslala vědcům na Zemi dalších deset fotografií planety Merkur, okolo které nedávno těsně proletěla. Upozornila na to Evropská kosmická agentura (ESA) a japonský vesmírný úřad JAXA.


Nepřehlédněte: Konečná: Tyto telefony Xiaomi nedostanou Android 14 a MIUI 15. V Česku je mají desetitisíce lidí


Takhle vypadá Merkur

Z nové sady byly zatím zveřejněny pouze tři snímky, přičemž všechny ukazují mnoho dosud neviděných detailů, které se začaly vynořovat ze stínů asi 12 minut po nejtěsnějším přiblížení, kdy se BepiColombo nacházela jen 1 800 kilometrů nad povrchem Merkuru. Patří mezi ně například Beagle Rupes, „vráska“ na povrchu způsobená ochlazením a smrštěním Merkuru po jeho vzniku nebo nově pojmenovaný kráter.

Velký a 218 kilometrů široký impaktní kráter se zřetelným vrcholovým prstencem, který lze pozorovat na dvou snímcích, dostal od pracovní skupiny Mezinárodní astronomické unie pro názvosloví planetárních soustav jméno Manley – a to podle jamajské umělkyně Edny Manleyové.

„Během plánování průletu jsme si uvědomili, že tento velký kráter bude zřetelně viditelný, ale v tu chvíli ještě neměl jméno,“ uvedl David Rothery, člen snímkovacího týmu, který obsluhuje kamery na BepiColombo. Nejnovější snímky rovněž potvrdily, že planeta byla kdysi plná lávy, což svědčí o dlouhé historii vulkanické činnosti na Merkuru.

Sonda BepiColombo

Kromě nových deseti fotografií byla během nejnovějšího průletu zapnuta a v provozu celá řada vědeckých přístrojů, které snímaly magnetické, plazmové a částicové prostředí.

„Silně zjizvený povrch Merkuru prozrazuje 4,6 miliardy let trvající historii bombardování asteroidy a kometami, což spolu s unikátními tektonickými a vulkanickými zajímavostmi může vědcům pomoci odhalit tajemství vývoje sluneční soustavy,“ řekl planetární vědec Jack Wright, rovněž člen zobrazovacího týmu BepiColombo.

BepiColombo obletí Merkur na své cestě ještě několikrát. Při každém přiblížení k planetě vesmírné plavidlo ztratí část své rychlosti a upraví dráhu letu. Cílové orbity Merkuru má podle plánu dosáhnout v prosinci 2025, ze Země přitom družice odstartovala v roce 2018.

Zdroj náhledové fotografie: ESA, zdroj: planetarynames, ESA

Total
0
Shares