Xiaomi 12T

Šokující studie! Chytré telefony jsou plné bakterií a desetkrát špinavější než záchod

  • Mobily jsou plné mikrobů
  • Na vině jsou sami majitelé

Naše mobilní telefony jsou desetkrát špinavější než záchodová prkénka. Pokud je nosíme v obalu, je na nich dokonce ještě více mikrobů. Vyplývá to ze studie amerických vědců z univerzity v Arizoně, které cituje server DailyStar. Ke podobným závěrům už dříve dospěly i jiné výzkumy, například ten od britské společnosti zabývající se hygienou Initial Washroom Hygiene.


Nepřehlédněte: NASA objevila zabijáka planet. Největší asteroid za posledních 8 let se schovával v záři Slunce


Telefony jsou plné bakterií

Největším přenašečem nemocí v moderní společnosti už nejsou zvířata. Stejně velkým semeništěm mikroorganismů (bakterií, plísní nebo kvasinek) je obyčejný chytrý telefon. Čím více mobily používáme, tím více bakterií na sobě koncentrují.

„Kdy jste si naposledy čistili mobil?“ zeptal se mikrobiolog Charles Gerba z univerzity v Arizoně. „Množství bakterií na telefonu však není ten největší problém – jde o jejich sdílení mezi lidmi. Bez půjčování každý smartphone nese pouze jednu sadu bakterií a jeho majitel neonemocní,“ upřesnil.

Srovnáním vzorků ze smartphonů a WC sedátek vědci zjistili, že na mobilech je usazeno desetkrát více bakterií než na záchodovém prkénku. Abyste virům zabránili v dalším šíření, měli byste zařízení několikrát denně dezinfikovat. Jiná studie pak zjistila, že na mobilech je průměrně 17 032 bakterií. A ne, vážně nejde o překlep.

Záchod, WC, telefon
Zdroj: nemo88 / Pixabay

Nemusíme si nalhávat, že nás v Česku se problém netýká. Všude na světě je to stejné. Podle studie společnosti truconneXion z roku 2017 skoro polovina Čechů kontroluje svůj chytrý telefon přibližně každých 16 minut. Tím nejenže ztrácejí kontakt s realitou a pracovní nasazení, ale svůj mobil neustále zanášejí špínou.

Nebojte se telefony čistit

Přitom stačí málo, smartphone čistit stejně, jako když si myjete ruce. Ideální je několikrát denně použít nějaký antibakteriální hadřík (případně alkoholem namočený ubrousek na brýle). Elegantnější cestu pak představuje UV čistička, do které telefon na pár minut vložíte a o nic dalšího už se nemusíte starat.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Xiaomi, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ano, a krmí se elektrony, zlikvidovat je lze prý speci přístrojem podobným mikrovlnce s utajenou frekvencí, ale s mřížkou max. 2,75 x 2,75 mm aby neunikly. Pak vysypat do kovové krabičky s hermetickým víčkem a odevzdat (zdarma) do SD TS

Comments are closed.