Asteroid

NASA objevila zabijáka planet. Největší asteroid za posledních 8 let se schovával v záři Slunce

  • Obrovský asteroid může jednoho dne narazit do Země
  • Pozornosti vědců z NASA dlouho unikal

K Zemi se řítí asteroid zabiják. Podle expertů z americké NASA je výjimečný tím, že je mimořádně velký. Tvrdí, že během posledních osmi let žádný větší kosmický balvan nezpozorovali. Pokud by narazil do Země, svět, jak ho známe, by přestal existovat.


Nepřehlédněte: Sonar poblíž vraku Titanicu zaznamenal záhadný objekt. Vědci se k němu potopili a zjistili, že překypuje životem


K Zemi se přibližuje asteroid

Asteroid o šířce 1,5 kilometru je největším potenciálně nebezpečným objektem, který byl za posledních osm let objeven. Astronomové jej nazvali „zabijákem planet“, protože následky jeho dopadu by se projevily hned na několika kontinentech.

Planetce pojmenované 2022 AP7 se dařilo dlouho unikat detekci, protože obíhá v oblasti mezi Zemí a Venuší. Aby astronomové mohli asteroidy v této části vesmíru pozorovat, musí je hledat ve směru ke Slunci, a to je vzhledem k jeho svítivosti notoricky obtížné. Například teleskopy Jamese Webba a Hubble se k této hvězdě nikdy nedívají, protože jas Slunce by usmažil jejich citlivé přístroje.

Asteroid
Zdroj: Asteroid / Pixabay

Schovával se v záři Slunce

Z tohoto důvodu mají vědci jen omezené znalosti o povaze asteroidů pohybujících se v této oblasti a občas proto dochází překvapení. V roce 2013 přiletěl ze směru od Slunce zcela bez varování mnohem menší asteroid, široký pouhých 20 metrů, a explodoval nad městem Čeljabinsk na jihovýchodě Ruska, kde rozbil okna na tisících budov.

Asteroid 2022 AP7, který by v případě dopadu na Zemi způsobil mnohem větší škody, bylo možné zpozorovat jen díky citlivému přístroji Dark Energy Camera (DEC), který je součástí observatoře Cerro Tololo v Chile, kde skenuje oblohu za soumraku.

Lidstvo vyzkoušelo planetární obranu

Potenciálně nebezpečných asteroidů (z nichž největší má průměr kolem 7 kilometrů) je více než 2 000, upozorňuje server Science Alert. Ale pokud o nich víme, mohou vědci modelovat jejich dráhy a vypočítat, zda a kdy se pravděpodobně přiblíží do nebezpečné vzdálenosti od Země.

Kdyby se asteroid zabiják skutečně blížil k naší planetě, s dostatečným předstihem bychom s tím mohli něco udělat. Lidstvo nedávno úspěšně otestovalo kosmickou sondu DART, která narazila do planetky Dimorphos a vychýlila ji z původní dráhy.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares