Asteroid

Směrem k Zemi letí velký asteroid Apophis. Dříve se ho vědci velmi obávali

  • Planetka Apophis vědce od prvního okamžiku fascinuje
  • Ihned po objevení ji označili jako potenciálně nebezpečnou

Po mnoho let byl Apophis považován za nejnebezpečnější známý asteroid. Vědci ho sledují už od roku 2004, protože patří do kategorie potenciálně nebezpečných planetek. Podle prvních odhadů dokonce existovala dvouprocentní pravděpodobnost, že tento 340 metrů široký objekt zasáhne Zemi. Pozdější analýzy tuto možnost naštěstí vyloučily.


Nepřehlédněte: Vroucí povrch obří hvězdy Betelgeuze vytváří nezvyklou optickou iluzi


Kolem Země proletí asteroid Apophis

Pozorování dráhy asteroidu v průběhu posledních měsíců ukázala, že v roce 2029 se skutečně přiblíží k Zemi, a to na vzdálenost pouhých 40 000 kilometrů. Podle vědců nás mine, pokud ovšem srážka s jiným prolétajícím objektem nezmění Apophisovu dráhu.

Astronomové nyní spočítali, jak vysoké je toto riziko. Dne 13. dubna 2029 bude Apophis od Země vzdálen pouhých 37 399 kilometrů. Neočekávaná srážka s jinou planetkou by mohla způsobit změnu jeho oběžné dráhy.

„Vzhledem k tomu, jak blízko bude asteroid prolétat kolem Země, existuje potenciální riziko, že odchylka od jeho současné trajektorie by ho mohla posunout blíže k nárazu do Země,“ uvedl v prohlášení vědec z University of Waterloo Benjamin Hyatt.

„Hypoteticky by takové vychýlení mohla způsobit srážka jiného asteroidu s Apophisem, což nás motivuje ke studiu tohoto scénáře, jakkoli je nepravděpodobný,“ dodal.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Dříve se ho vědci obávali

Hyatt a hlavní autor studie, profesor Paul Wiegert, přepočítali trajektorie 1,3 milionu známých asteroidů ve sluneční soustavě. Zajímalo je, jak se tyto vesmírné skály budou pohybovat v příštích několika letech. Cílem jejich pátrání bylo zjistit, zda se některá z planetek nedostane příliš blízko k Apophisu, a pokud ano, zda asteroid nenabere nebezpečnější kurz.

Jejich výsledky naštěstí ukazují, že šance, že k něčemu takovému dojde, je nulová. „Pomocí počítačového modelu naší sluneční soustavy jsme přepočítali dráhy všech známých asteroidů a vyhodnotili možnost takové události,“ vysvětlil Wiegert. „Naštěstí žádné srážky neočekáváme,“ dodal.

Právě teď k asteroidu Apophis míří sonda OSIRIS-APEX, která dříve přistála na planetce Bennu a odebrala z ní vzorek. „Asteroid Apophis nás fascinuje od svého objevení v roce 2004. Byla to první skutečná hrozba ze strany asteroidu pro naši planetu,“ upřesnil Wiegert. „I nyní, když víme, že je na nejlepší cestě nás bezpečně minout, zůstáváme ostražití. Je to asteroid, který prostě nemůžeme přestat sledovat,“ uzavřel.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (AI), zdroj: westernu.ca, arXiv

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Pan Wiegert je úžasný vědec. Jeho schopnosti velmi pomáhají ochránit naší planetu zemi. Ti vědci a astronomové po celém světě dělají pro lidstvo velice zasluznou práci. Osobně přispějí na výzkum pro ochranu naší zemi a budoucnosti života.

  2. “Hyatt a hlavní autor studie, profesor Paul Wiegert, přepočítali trajektorie 1,3 milionu známých asteroidů ve sluneční soustavě.”
    Pánové se museli docela nadřít, jen minuta strávená zadáváním dat za každýy asteroid znamená 2,5 roku nepřetržité práce a přesné práce 😀

Comments are closed.